Rok 2021 ustanowiony został Europejskim Rokiem Kolei. W związku z tym w krajach Unii Europejskiej odbywają się różne akcje, które mają za zadanie promować kolej. W naszym kraju jednym z takich wydarzeń była (planowana już od dłuższego czasu) wystawa makiet kolejowych grupy PMMH0 w warszawskim muzeum kolejnictwa, które obecnie nosi nazwę „Stacja Muzeum”. Zgodnie z założeniem w dniach 17-19 września zaprezentowaliśmy tam niektóre z naszych makiet – wyłącznie w tak zwanej formie prezentacyjnej. Każda z nich była wyposażona w tło, własne oświetlenie oraz fryz. Do Warszawy przyjechały: Lewin Leski – makieta Leszka, który poprzez szlak z przystankiem Bożepole Mazurskie i ukrytą przed oczyma widzów małą stację techniczną, połączył się ze stacją Rusinowo Wąskotorowe autorstwa Sebastiana. Po obydwu stronach tej, ustawionej na środku Sali Lustrzanej makiety, stanęły pozostałe prace: Stacja Zielona – makieta Marcina oraz Karnin Gorzowski – Romana i Tomasza.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w piątek, 17 września punktualnie o godzinie 12. Przemawiali przedstawiciele organizatorów tej wystawy: członek zarządu PKP S.A. Pan Rafał Zgorzelski oraz Prezes Fundacji PKP – Pani Katarzyna Kucharek. Głos zabrał również Leszek Lewiński by przekazać zgromadzonym informacje o prezentowanych makietach oraz przybliżyć idee, jakie przyświecają Grupie PMM H0.
Podczas trzech dni wystawę odwiedziło bardzo dużo osób. Okazało się, że niektórzy specjalnie na tą okazję przybyli do stolicy z odległych zakątków naszego kraju. Jakby na to nie patrzeć, była to wszak historycznie pierwsza wystawa naszej grupy w formie prezentacji kilku ustawionych oddzielnie makiet. Sala Lustrzana warszawskiej Stacji Muzeum tętniła życiem od rana do wieczora. Przez gwar publiczności często przebijał się dźwięk jadących lokomotyw:, wąskotorowej lub normalnotorowe, bo pokazaliśmy zarówno kolej normalno- jak i wąskotorową. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań. Udało się nam spotkać na żywo i poznać osobiście wiele osób znanych dotychczas z Internetu, w tym z naszych audycji „live” na kanale YouTube. Odwiedzili nas także znajomi modelarze i pasjonaci kolei.
Po zakończeniu wystawy jednogłośnie uznaliśmy, że jesteśmy zadowoleni z tej prezentacji. Jakby na to nie patrzeć, uczestniczyliśmy w wystawie zorganizowanej w chyba najbardziej odpowiednim do tego miejscu – najważniejszym muzeum kolejnictwa w Polsce. Różne eksponaty kolejowe w tym prawdziwy tabor stojący za oknami sali tworzyły niepowtarzalny klimat wydarzenia. Mamy nadzieję, że Dyrekcja Stacji Muzeum popatrzy jeszcze kiedyś przychylnym okiem na tego typu wydarzenie z udziałem Grupy PMM H0 i wierzymy, że ta wystawa nie była dla nas ostatnią w tym zacnym miejscu. Mamy nadzieję, że zebrane doświadczenia pozwolą zorganizować podobną prezentację również w innych miejscach naszego kraju z udziałem następnych makiet w formie prezentacyjnej – być może nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
Na koniec pragniemy złożyć podziękowania dla wszystkich instytucji oraz osób odpowiedzialnych za organizację tej warszawskiej wystawy.