Dortmund 2012 – Intermodellbau

Intermodellbau to największe – dostępne dla ogółu publiczności – targi modelarskie w Europie. Polska Makieta Modułowa H0 otrzymała zaproszenie do przygotowania prezentacji pod nazwą „Polska kolej nocą”. Organizatorzy zbudowali specjalne stoisko – pomieszczenie pomalowane wewnątrz na czarno, w którym ustawione zostały stacje Lewin Leski i Zielona, połączone jednotorowym szlakiem. Obsługiwali je Małgorzata, Czesław, Marcin i Leszek. Publiczność mogła oglądać tę ekspozycję przez otwory w formie okien wykonane w czołowej ściance stoiska. Makiety oświetlone były wyłącznie mikrożarówkami i diodami imitującymi latarnie uliczne, lampy i wskaźniki. Kursujący po makiecie tabor był również odpowiednio przygotowany. Lokomotywy i wagony pasażerskie zostały oświetlone. Nasz opiekun – dr Franz Rittig – co chwilę przyprowadzał kogoś bardzo ważnego i znanego w świecie modelarstwa, aby pokazać z bliska naszą makietę. Spodobała się samemu Paulowi de Grot i w ten oto sposób Zielona otrzymała zaproszenie na wystawę w Holandii. Odbyły się dwie sesje fotograficzne zorganizowane przez Mibę i Modelleisenbahner.

Obok naszego stoiska swoje dokonania prezentowali modelarze z Niemiec, Luksemburga, Belgii, Holandii, Turcji, Włoch, Francji… Było na co popatrzeć, co filmować i fotografować. Zakupy drobnych akcesoriów dokonane zostały w firmie Weinert, a obsługiwała nas osobiście Księżna Brigide, oczywiście dobra znajoma Franza. Związek niemieckich modelarzy kolejowych MOBA zorganizował wielki raut dla wszystkich modelarzy-wystawców. Pomimo barier językowych zawarliśmy nowe znajomości.

Wyjazd na Intermodellbau należy zaliczyć do bardzo udanych, choć z racji odległości i czasu trwania imprezy był on dość męczący. Chcielibyśmy jeszcze kiedyś powrócić do Dortmundu i pokazać nasze makiety w porze dziennej.