Czyżowice 2017 – Warsztaty Modelarskie PMM H0

W dniach 3-5 lutego 2017 r. pod dachem Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach odbyły się warsztaty modelarskie zorganizowane przez naszą Grupę Modelarską PMM H0. Było to kolejne już spotkanie ludzi pozytywnie zakręconych, które jak zwykle wspominać będziemy z zachwytem. Warsztaty to nie tylko nauka, ale i możliwość zaprezentowania swoich prac, przekazania wiedzy i umiejętności innym. To także czas, podczas którego można było poznać nie tylko ludzi, ale i techniki modelarskie, z jakimi do tej pory miało się do czynienia wyłącznie za pośrednictwem czasopism lub Internetu. Każdy uczestnik przywiózł ze sobą swój mały warsztat, aby wspólnie coś podłubać. Można więc było wymienić się doświadczeniami z budowy segmentów makiety, patynowania lokomotyw, i wagonów oraz tworzenia elementów zieleni.

Gwoździem programu był znany polski producent modeli i akcesoriów modelarskich – Zbigniew Kluba, który odpowiedział na nasze zaproszenie i przybył do Czyżowic, aby podzielić się swoim długoletnim doświadczeniem w lutowaniu małych elementów, jakże potrzebnych przy budowie modeli taboru i makiet. Pokaz był naprawdę fascynujący. Wielu z nas niejednokrotnie w domu próbowało stosować technikę lutowania, ale efekty prac z reguły nie były zadowalające. Podczas warsztatów można było samemu spróbować swoich sił przy profesjonalnych stanowiskach przygotowanych przez Zbyszka. I – co ciekawe – tutaj – pod okiem mistrza – wszystko udawało się znacznie lepiej.

Ponadto dzieliliśmy się wiedzą – nie tylko między sobą, ale także z dość licznie przybyłą (jak na małe Czyżowice) publicznością. Dla tych ostatnich malowanie figurek czy kręcenie drzewek z drutu nawojowego było czymś zupełnie niespotykanym.

Spotkanie – jak to zwykle w naszej grupie – można z powodzeniem nazwać rodzinnym, ponieważ modelarstwem zajmowały się całe rodziny, wspólnie budując miniaturowy, kolejowy świat.

W chwilach przerwy od dłubania przy modelach można było zrelaksować się, jeżdżąc modelowym taborem po nowych PMM-owych modułach, czyli po fragmencie jednotorowego szlaku Adama i Klaudiusza, oraz stacji handlowej Żelistrzewo – autorstwa Kuby.

Można by pisać i pisać, ale chyba najlepiej poczuć klimat imprezy oglądając film i fotografie z warsztatów w Czyżowicach.

Trzy dni pełne wrażeń minęły szybko. Już teraz myślimy o następnym spotkaniu miłośników kolei z grupy PMM H0. Biance i Klaudiuszowi bardzo dziękujemy za gościnność i przygotowanie warsztatów.