Istebna 2014 – Spotkanie przy makiecie

W dniach 13-16 listopada 2014 roku w Istebnej odbyło się spotkanie modelarzy budujących modele wąskotorowe w wielkości H0e. Organizatorem był Maciej Zwoliński, który ściągnął pod dach gimnazjum im. Jana Pawła II modelarzy – członków klubu H0e.pl, reprezentacje Toruńskiej makiety Modułowej oraz Polskiej Makiety Modułowej H0, aby wspólnie połączyć moduły makiety z wąskim torem.

Uczestnicy spotkania przyjechali do Istebnej już w czwartek, aby od następnego poranka można było bawić się przy niespełna 50-cio metrowej makiecie, realizując przy tym przygotowany specjalnie na tą okazję rozkład jazdy. Podstawą do ruchu na makiecie było sześć stacji – Zaniemyśl, Słupia Wielka, Cichutka, Cegielnia Swojczyce, Ostrowy Cukrownia oraz Staszewko.

W ruchu rozkładowym dominowały lokomotywy typu L45H, które ciągnąć węglarki własnoręcznie budowane przez Marcina Wojdę, doskonale wpisywały się w malowniczy, miniaturowy krajobraz.

Na przewozach towarowych jednak zabawa się nie kończyła, bowiem w obsłudze pasażerskiej, szyku zadawały modele wagonów motorowych typu Mbxd1 oraz  MBd1. Nie zabrakło tez trakcji parowej, którą dumnie reprezentowały modele parowozów Ty4, Px5. Z nadzieją patrzyliśmy na testowane egzemplarze parowozów Px48, Px49 oraz Ty-830. Oby jak najszybciej mogły cieszyć nasze oczy jeżdżąc po makiecie. Warto też wspomnieć o popularnych ostatnio wagonach 3Aw. Znane wąskotorowym modelarzom żywiczne modele nierzadko jeździły połączone filigranowymi sprzęgami orczykowymi ciesząc oko modelarzy i wprawiając w zdumienie odwiedzających wystawę.

Makieta była udostępniona dla publiczności w sobotę i niedzielę. Wielu mieszkańców Istebnej, będąc w lokalu wyborczym, korzystało z okazji, zaglądając wówczas na wystawę makiet.

Spotkanie będę miło wspominał. Kolejki wąskotorowe to specyficzny klimat, i tacy też są ich miłośnicy z klubu H0e.pl, którzy z całej Polski przyjechali w ten weekend do Istebnej. Dobrze zapowiadające się modele, gościnni właściciele Willi Zwolakówka, pokaz fotografii Michała Izydorczaka… Nie zapomnę 🙂