Gera 2022 – wystawa makiet

Gera to trzecie co do wielkości miasto w niemieckiej Turyngii. W roku 2021 miała odbyć się tam wystawa makiet kolejowych, jednak z uwagi na COVID 19 i stan epidemiologiczny została ona przełożona na rok 2022.

W dniach 29-31 października 2022 r. w sali wystawowej Centrum Möbel odbyła się ta impreza z udziałem dwóch PMMowych makiet: stacji Rusinowo Wąskotorowe i stacji Alt Warnow – oczywiście w wersji prezentacyjnej. Obok nich znalazły się tam prezentacje znane już sympatykom Naszej Grupy w tym między innymi: Jane Ville, Straßberg/Harz, Feldbahnanlage Annerode czy Greifenbachtalbrucke.

Organizatorzy tego przedsięwzięcia, czyli miejscowy klub OMC Gera e.V., pokazali swoje dwie makiety. Pierwsza – to wykonana przez 14 letniego modelarza praca typu „tort”, a druga – to duża, klubowa makieta stacji Laucha, po której – oprócz pociągów – poruszały się również miniaturowe samochody.

Zobaczyć można również było makietę kolei wąskotorowej Großruckerswalde. Jej pracą w całości sterował komputer, zaś atutem była bardzo płynna jazda wszystkich pociągów. Była jeszcze jedna duża makieta wykonana w wielkości H0e. Uwagę na niej zwracał budynek portowy, który do złudzenia przypominał znany nam z Gdańska Żuraw stojący nad Motławą. Ładnie odtworzony został stary port, jednak brak ruchu kolejowego w tej części makiety oraz tak zwana zero-jedynkowa jazda pociągów na pozostałej – ruchomej części makiety spowodowały, że przy bliższym oglądzie praca ta traciła swój urok.

Pokazano również tabor wielkoskalowy jeżdżący po torach ułożonych na podestach. Na jednym z nich poruszał się tabor szwajcarskiej kolei RhB, a na drugim – głównie wyroby firmy LGB, uzupełnione modelem tramwaju Tatra, który w oryginale można spotkać w Gerze.

Dzieci miały swoje atrakcje. Mogły one sterować pojazdami kolejowymi na tej ostatniej makiecie lub na makiecie modułowej w wielkości H0, otrzymując za to stosowny certyfikat. 

Na sali wystawowej obecne były także sklepy modelarskie, gdzie można było kupić różne modele (głównie używane). Było też specjalne stoisko z elementami zieleni służącymi do budowy makiety.  Zorganizowano dwa stoiska warsztatowe. Zobaczyć tam mogliśmy malowanie figurek i patynowanie modeli taboru oraz pojazdów samochodowych.

Grupa PMMH0 pokazała – jak wspomniałem na początku – makiety stacji Rusinowo Wąskotorowe i stacji Alt Warnow. Obie te prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Padały pytania o tło, kursujący tabor oraz o metody wykonania budynków.  Wystawa ta miała wyjątkowo przyjacielski charakter, gdyż spotkali się tam głównie modelarze znający się ze sobą od wielu lat. Całość dopełniły wspólne wieczory i nieustające dyskusje o naszym hobby.

Niniejszą relację uzupełniają fotografie oraz filmowy reportaż zrealizowany przez PMM H0 TV pod redakcją dr. Franza Rittiga.

Opublikowany w 2022