To były naprawdę dwa fantastyczne dni (i noce) spędzone na dworcu w Kwidzynie!
Ale zacznijmy od początku. Już ładnych kilka miesięcy temu Pani Katarzyna Bednarek – Dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie zatelefonowała z zapytaniem, czy nie zechcielibyśmy pokazać naszych kwidzyńskich makiet (czyli repliki stacji Rusinowo Wąskotorowe autorstwa Sebastiana i fragmentu szlaku z Marezy do Kwidzyna odtworzonego przez Leszka na makiecie „Nad dachami Kwidzyna”) w siedzibie biblioteki, która mieści się w odrestaurowanym budynku dworcowym. Przystaliśmy na tę propozycję i w wyznaczonym terminie obie prace stanęły w pomieszczeniu pełniącym na co dzień funkcję poczekalni.
W sobotę, 2 września 2023 roku, punktualnie o godzinie 10 nastąpiło otwarcie wystawy.
Prezentacja makiet odbywała się zarówno w sobotę jak i w niedzielę (3 września) w godzinach 10-17. Ilość osób, która odwiedziła w tych dniach kwidzyńską bibliotekę chyba zadziwiła nie tylko wystawców, ale i organizatorów. Praktycznie nie było ani jednej minuty, by przy którejś z makiet zabrakło oglądających. Czasami widzowie wręcz czekali w drugim, a nawet w trzecim rzędzie, aby podejść do prezentacji i popatrzeć na repliki pociągów wąskotorowych, których w tak zwanym „realu” od wielu lat już tutaj nie ma.
Szczególnie ciekawe były rozmowy twórców makiet z ludźmi starszymi, którzy pamiętają czasy funkcjonowania kwidzynskiej wąskotorówki. Miło było z ich ust usłyszeć słowa: „tak, właśnie tak to wyglądało”. Byli i tacy, którzy do dzisiaj mieszkają w budynkach, których modele znalazły się na makiecie Leszka. Na wystawę przyszli też emerytowani pracownicy kolei wąskotorowej. Snuli oni opowieści o dawnych latach, a my słuchaliśmy ich z uwagą. Było też sporo ludzi młodych, dla których kolej ta to już tylko historia, ale i oni zauważyli, że co nieco z minionych czasów pozostało do dzisiaj.
Nie sposób też nie wspomnieć o warunkach pobytu, które zapewnił wystawcom Organizator wystawy. Noclegi – w pokojach gościnnych na dworcu. Posiłki – w pomieszczeniu socjalnym biblioteki, a obiady w sąsiadującymi z dworcem lokalach gastronomicznych. Ponadto odczuwaliśmy na każdym kroku życzliwość Organizatorów – od pracowników ochrony począwszy, na Pani Dyrektor skończywszy. Po prostu organizacja na medal.
Warto dodać, że ta mini wystawa (bo to był przecież pokaz zaledwie dwóch niewielkich makiet) została doskonale rozreklamowana. Wszędzie w mieście i w okolicy widać było plakaty. W wielu miejscach dostępne były ulotki. Dlatego nikogo nie powinna zdziwić doskonała frekwencja.
Na zakończenie imprezy zapytano nas, czy nie zechcielibyśmy pokazać realistycznego modelarstwa kolejowego w Kwidzynie w większym wymiarze, na większej sali? Odpowiedź była – rzecz jasna – twierdząca. Czekamy zatem na rozwój wydarzeń a już teraz informujemy, że za dwa tygodnie, w dniach 16-17 września 2023 r. odbędzie się replay tej wystawy. Tym razem zagościmy w kwidzyńskim zamku, gdyż poprosiła nas o to Pani Joanna Jezierska – Kierownik Zamku w Kwidzynie, który jest (nota bene) częścią słynnego Muzeum Zamkowego w Malborku.