Kłodawa 2013 – Spotkanie przy makiecie

W upalny, pierwszy weekend sierpnia 2013 roku grupa PMM H0 wraz z zaproszonymi gośćmi bawiła się przy makiecie w Kłodawie koło Gorzowa Wielkopolskiego. Organizatorami spotkania był gorzowski duet modelarzy PMM – Tomek Florczak i Roman Szczeciński.

Piątek, pierwszy dzień spotkania i zarazem dzień rozkładania makiet przejdzie do historii naszej grupy jako „dzień zbyt inteligentnego Digitraxa”. Wysoka temperatura sprawiła, że na niektórych modułach doszło do wydłużenia szyn, które powodowały zwarcia, na które centralka Digitraxa reagowała zmniejszeniem napięcia w „zainfekowanych” sekcjach makiety. Nie wiedząc o tej właściwości szukano przyczyny w zupełnie innym miejscu. Dopiero wieczorem, po ładnych kilku godzinach udało się znaleźć przyczynę usterki i – już ze spokojem – udano się na spoczynek z perspektywą dobrej zabawy w kolejnych dniach. Sobota i niedziela upłynęły na przedniej zabawie w miniaturową kolej w realiach III i IV epoki modelarskiej, zahaczającej od czasu do czasu o epokę Va. Bardzo dobrze ułożony, zróżnicowany rozkład jazdy, wyśmienicie przygotowane i często unikatowe modele polskiego taboru poruszającego się na pięknych makietach były prawdziwą ucztą dla modelarzy. Również publiczność, która mogła przyglądać się zabawie w niedzielny poranek, była pod dużym wrażeniem naszej pasji.

Duże brawa należą się tez organizatorom – Romkowi i Tomkowi – którzy świetnie zadbali o logistyczną stronę spotkanie. Wybór sali, zakwaterowanie i aprowizacja uczestników były na najwyższym poziomie.

Na koniec należy wspomnieć, iż spotkanie to – być może – okaże się „tworzywem artystycznym”, gdyż wraz z nami bawili się (a raczej przyglądali naszej zabawie) artyści z poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy zebrane podczas spotkania materiały audio i video wykorzystają przy tworzeniu swoich prac artystycznych.