Noc Muzeów – Olsztyn 2019

Ponad sto osób wsiadło do autobusu szynowego Przewozów Regionalnych, który punktualnie o godzinie 20:00 odjechał z przystanku Olsztyn Zachodni w kierunku… wieży ciśnień, znajdującej się na terenie stacji Olsztyn Główny. Wieża ciśnień to siedziba Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei, które wspólnie z Przewozami Regionalnymi w Olsztynie po raz kolejny zorganizowało zwiedzanie pomieszczeń tej starej budowli, w której zgromadzone są eksponaty związane z historią kolei.

Po drodze z dworca Zachodniego do Głównego był krótki postój pociągu na olsztyńskim, zabytkowym moście. Można było zapoznać się z historią tego obiektu oraz – z okien pociągu – podziwiać panoramę Starego Miasta.

Na stacji Olsztyn Główny pociąg specjalny podjechał pod samą wieżę. Ze względu na dużą ilość osób zwiedzanie odbyło się w dwóch turach. Na parterze oglądano urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz materiały i narzędzia torowe. O historii wieży oraz o zgromadzonych w niej zbiorach opowiadał Prezes Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei i jednocześnie modelarz z Grupy Modelarskiej PMM H0 – Sebastian Marszał.

W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum można tutaj wszystkiego dotknąć, a nawet uruchomić lub obsługiwać część urządzeń. Poznawano nie tylko same urządzenia, ale także sposób i często wysiłek jaki trzeba włożyć w ich obsługę. Szczególnie dotyczyło to przekładania dźwigni od rozjazdów lub semaforów.

Zbiory zgromadzone na piętrze wzbudziły również duże zainteresowanie. Oprócz zgromadzonych tam aparatów telefonicznych, zegarów i wyposażenia kas biletowych (oczywiście z biletami kartonikowymi) podziwiano ustawioną makietę kolejową. Rzecz jasna została ona w pełni uruchomiona, więc oprócz torów, budynków, przejazdów i innej zabudowy można było zobaczyć poruszające się pociągi. Był to żywy przykład, że nie tylko komputery mogą zainteresować dzieci – ale również i dorosłych. Na koniec odbyło się obowiązkowe przymierzanie czapek kolejowych.

Około godziny 22. autobus szynowy wyruszył spod wieży w kierunku przystanku Olsztyn Zachodni, skąd większość kontynuowała zwiedzanie – przede wszystkim kolejnych muzeów na olsztyńskim Starym Mieście.

Wiele osób było w wieży po raz pierwszy, ale już zapowiedzieli, że za rok pojawią się tutaj ponownie. To świadczy, że zbiory Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwo Miłośników Kolei coraz lepiej wpisują się w historyczno-muzealną mapę Olsztyna.