Reda 2012 – Sylwester przy makiecie

No i po kolejnym spotkaniu przy makiecie, które tym razem było nieco inne od pozostałych, a odbyło się w dniach  29.12.2012 – 01.01.2013 r. Postanowiliśmy wspólnie spędzić Sylwestra oraz Nowy Rok przy makiecie i przybyć na nie rodzinnie – ze swoimi partnerami i pociechami. Było to spotkanie zamknięte, tylko dla członków i sympatyków PMM H0. Szkoda, że nie wszyscy peememowcy mogli przyjechać do Redy, ale i tak grupa uczestników była dość liczna, co zupełnie nie zakłócało sielskiej atmosfery całego spotkania.

Do wynajętej na ten czas auli Zespołu Szkół nr 1 w Redzie przyjechały ze swoimi modułami rodziny ze Śląska, Warmii, Kaszub i z Trójmiasta. Już w piątek, 29 grudnia, większość uczestników była na miejscu, zatem wieczorem rozpoczęto rozstawianie modułów makiety. Zmęczenie długą podróżą (zwłaszcza osób przybyłych ze Śląska) dało się we znaki i dlatego tuż przed północą, pomimo nie do końca rozłożonej makiety, wszyscy udali się na spoczynek. Noclegi zorganizowane zostały w sali do ćwiczeń korekcyjnych w tejże szkole. W sobotę przed południem, po wspólnym śniadaniu, kontynuowano rozstawianie makiety. Bezpośrednio po obiedzie można było rozpocząć po niej jazdy zgodnie z przygotowanym specjalnie na tę okoliczność rozkładem jazdy, który opracowany został w trzech wersjach.

Podczas tego rodzinnego spotkania przede wszystkim bawiliśmy się w prawdziwą kolej normalno- i wąskotorową z III i IV epoki modelarskiej, oczywiście pomniejszoną 87 razy. Miłośnicy taboru z epok V i VI, czyli rodzinny duet D&R oraz Krzyś też mieli specjalny czas dla pojeżdżenia swoimi składami. Nie zabrakło nam atrakcji w postaci wycieczek krajoznawczych. Pierwsza odbyła się w niedzielne przedpołudnie. Odwiedziliśmy nadbałtycką plażę we Władysławowie (jakże inną od tej, którą znamy z letnich eskapad nad morze), centrum sterowania linią kolejową Reda – Hel oraz pałac – zamek w Rzucewie. W poniedziałek zwiedziliśmy lokomotywownię PKP Intercity w Gdyni Grabówku, gdyński port oraz nastawnię dysponującą stacji Gdynia Główna. Wycieczkę zakończyliśmy podziwianiem panoramy miasta i portu z Kamiennej Góry. Nie przeszkadzała nam typowo morska pogoda, z wiejącym wiatrem i padającą mżawką. Pod opieką genialnego przewodnika z Redy mieliśmy możliwość oglądnięcia miejsc, których jako indywidualni turyści czy wczasowicze nie zobaczylibyśmy nigdy.

Po powrocie do szkoły i kolejnym wspólnym posiłku w szkolnej stołówce powróciliśmy do zabawy w miniaturową kolej. Bawili się nie tylko dorośli. Podczas całego spotkania także nasze dzieci często pełniły odpowiedzialnie funkcje dyżurnych ruchu lub maszynistów prowadzących składy pociągów pasażerskich i towarowych. Do Grupy Modelarskiej PMM H0 dołączył Krzysztof (oczywiście razem Izą, czyli swoją „drugą połową”). W międzyczasie świętowaliśmy też urodziny Roberta i rocznicę ślubu Eli i Janusza. W sylwestrowy wieczór przeprowadzony został konkurs rysunkowy z nagrodami, w którym udział brali wszyscy nasi milusińscy. Nagrodę główną otrzymał Maciek, a Krzyś dostał nagrodę specjalną, jako najmłodsza osoba, która samodzielnie potrafi uruchomić prawdziwy elektrowóz EU07, co udowodnił podczas przedpołudniowej wycieczki.

Nowy Rok 2013 przywitaliśmy hucznie z szampanem i fajerwerkami, po czym powróciliśmy do zabawy i jazd rozkładowych, które zakończyły się dopiero po godzinie 3. Nie bacząc na to, iż pochodzimy z różnych rejonów Polski w tych dniach byliśmy jedną wielką PMM-ową rodziną. Do organizacji spotkania przyczyniły się, także, nasze drogie Panie, które w sposób szczególny zadbały o wyborną kuchnię sylwestrową. Stoły uginały się od różnorodnych potraw przygotowanych na tą okoliczność.

Czas biegł nieubłaganie i od rana w Nowy Rok musieliśmy składać nasze „zabawki” i wracać do domów. Nikt z uczestników spotkania nie żałował tych wspaniale spędzonych razem dni. Było to jedno z bardziej udanych spotkań, które na długo utkwi nam w pamięci. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęciowej oraz filmów nagranych podczas tego nietypowego spotkania.