Miniaturowa Polska – Gliwice 2018

W dniach 28-30 września nasza ekipa brała udział w wydarzeniu o dumnej nazwie „Miniaturowa Polska”. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach.

Zdecydowaliśmy, że na stoisku podczas tej imprezy zaprezentujemy dwie makiety w wersji demonstracyjnej. Była makieta Leszka – Lewin Leski, oraz Karnin Gorzowski autorstwa Tomasza i Romana. Uzupełnieniem był warsztat modelarza, w którym Klaudiusz, Adam i Dominik wykonywali zieleń niską metodą elektrotrawosadzenia. Prezentacja tej techniki zawsze powoduje spore zainteresowanie publiczności, a gdy dodać, że okraszali to odpowiednimi opowieściami – publika stała i patrzyła, jak trawa wstaje. Ja miałem do wykonania wnętrze budynku mieszkalnego, zatem, na swoim stanowisku, w ciut większym skupieniu wykańczałem jego pomieszczenia, odpowiadając przy okazji na przeróżne pytania publiczności. Sporo osób interesowało się moimi budynkami, które są replikami zabudowań stacji Cisna – Majdan, przygotowywanymi na potrzeby budowy modelu stacji.

Duże zainteresowanie publiczności nie pozwalało na bardziej wnikliwą eksplorację hali, ale z opinii i komentarzy pozostałych uczestników wydarzenia jasno wynikało, że dobrze się bawili, choć sposób prezentacji był nieco inny niż na stoisku PMM H0. Prezentowano, bowiem w większości różnej długości makiety modułowe w wielkości H0 i TT.

Będąc głosem naszej grupy z całą stanowczością muszę stwierdzić, że impreza pod względem organizacyjnym była na poziomie spotkań w Europie zachodniej, gdzie nierzadko bywamy z makietami, mając skalę porównawczą. Już sam fakt organizacji spotkań z koordynatorami grup i klubów przed imprezą wskazywał na profesjonalne podejście do pracy.

Gdy przypomnę sobie nieład, dezorganizację, przeciągi i ogólny „niedasizm” podczas Poznańskiego SH, który jeszcze do niedawna piastował miano największej imprezy w kraju, życzę pomysłodawcom i organizatorom „Miniaturowej Polski” powodzenia w realizacji planów na przyszłość i utrzymania wysokiego standardu imprezy.

Redaktorzy z lokalnej telewizji przygotowali materiał z tego wydarzenia, który dostępny jest w serwisie Youtube