„Spolszczenie” wagonu wąskotorowego, czyli jak wykonać wąskotorowy wagon z polskimi oznaczeniami.

Metod wykonania takiego wagonu jest kilka. Ja postaram się przedstawić najprostszą – z użyciem kalkomanii. Zrobię to na przykładzie wąskotorowego wagonu węglarki. Jego producentem jest firma Liliput.

Pierwszym krokiem jest usunięcie istniejących oznaczeń. Zrobiłem to papierem ściernym o gradacji 1000. Następnie wagon pomalowałem na kolor rdzawo-brązowy używając aerografu.

W miejsca, na których znajdą się kalkomanie należy nanieść preparat, który te płaszczyzny wybłyszczy. Ja do tego celu używam płynu „Sidolux”. Preparat naniosłem za pomocą pędzelka i pozostawiłem do wyschnięcia.

Po wyschnięciu preparatu wyraźnie widać miejsca, na które będą nakładane kalkomanie. Powinno się zawsze wybłyszczyć nieco większą powierzchnię. Następnie z przygotowanego arkusza z kalkomaniami wybrałem odpowiednie oznaczenia. Moje kalkomanie zostały przygotowane w programie graficznym,  zgodnie z przepisami o oznakowaniu taboru kolejowego i wydrukowane w jednym ze sklepów modelarskich.

Do nakładania kalkomanii używam pęsety i wykałaczki. Ponadto miejsca, w których mają znaleźć się kalkomanie zawsze zwilżam płynem zmiękczającym kalkomanie. Użyłem tutaj płynu „Mr. MARK SETTER”.

W miejsca z naniesionym preparatem zmiękczającym nałożyłem odpowiednie kalkomanie, które „ustawiłem” w odpowiednim miejscu za pomocą wykałaczki. W przypadku wagonu który ma imitację deskowania na burtach, w miejscach gdzie znajdują się „zagłębienia”, trzeba dokonać wciśnięcia kalkomanii w te rowki. Po prawidłowym ułożeniu kalkomanii resztę płynu usunąłem za pomocą patyczka kosmetycznego. Po naniesieniu kalkomanii odczekałem do ich wyschnięcia. Trwało to około 2 godzin.

Po wyschnięciu należało kalkomanie zabezpieczyć i zmatowić wybłyszczone powierzchnie.  Do tego zabiegu użyłem lakieru Vallejo Premium 62 062 Matt. Lakier na model jest naniosłem używając aerografu.

Po naniesieniu lakieru kalkomanie są zabezpieczone, a wybłyszczone powierzchnie stają się matowe.

Wagon uznałem za gotowy. Pozostało mi już tylko wykonanie imitacji ładunku oraz jego waloryzacja tego „spolszczonego” modelu.