W dniach 16-17.11.2019 na terenie MTP w Poznaniu odbyła się coroczna edycja Hobby. Tym razem grupę PMMH0 w składzie Roman, ja oraz moja rodzina reprezentował standardowy box z ustawionym statycznym fragmentem makiety w postaci prezentacyjnej oraz witryna z fragmentem dorobku modelarskiego. Wracając pamięcią do poprzednich dwóch lat nie było wtedy zbyt ciekawie. Ograniczona liczba wystawców, niezbyt ciekawa oferta nie napawała optymizmem na tegoroczną edycję . Jednak ku mojemu zaskoczeniu oraz opiniami osób z którymi udało się porozmawiać stwierdzam z całą stanowczością, że coś drgnęło i idzie ku lepszemu. Przyjechało wielu znajomych z naszej branży. Chwilami czułem się podobnie jak przed kilkoma latami, gdzie po skończonej rozmowie z jednym człowiekiem pojawiał się inny, potem następny i tak można byłoby rozmawiać bez końca. Wśród makiet można było znaleźć między innymi pracę Mateusza Krzykowskiego, Międzychód Letnisko, makietę modułową w skali TT. Pojawiła się nie znana mi dotychczas makieta modułowa H0e nazwana Cisna. Tomasz Rybak wystąpił jako opiekun grupy dzieci budującej moduły makiety. Tu plus, bo moi synowie zakolegowali się ze swoimi rówieśnikami z tamtej grupy i nawet usłyszałem w drodze powrotnej pytanie: „tata, zbudujemy moduł makiety?” Oczywiście młodzi rozmawiali również o komputerowych grach sieciowych i ta pasja sprawiła, że lepiej się rozumieli.
Muszę stwierdzić, że publikacja materiału o sposobie mocowania tła, oświetlenia i fryzu do makiety przyniosła efekty. Znalazłem dwie makiety wykorzystujące opisane metody. Jedna „Januszów” TT, stworzona jako prezentacyjna wbudowana była w większą makietę modułową. Druga H0 zbudowana przez Macieja Krysztowiaka z Torunia nazywała się „Centrala rybna”. Ta makieta przybrała formę typowej makiety prezentacyjnej, gdzie autor zastosował PMM-owe sposoby mocowania tla, fryzu. Głównym motywem jest bocznica do magazynów centrali rybnej. Autor opowiadał, że w planach ma rozszerzenie makiety o segment/y z kawałkiem morza, aby pokazać drogę ryb od kutra, do magazynu i dalej na wagon lub ciężarówkę chłodnię.
Był również Andzej Cieślicki (EFC-loko) i jego nowy produkt – Ty45. Razem przyjechał Jarek Ochęcki i Piotrek Chorąży. Małą sensację swoją reaktywacją wywołał Anatol Gacek z Tololoko. Wystawił się razem z współpracownikiem Adamem i ofertą modeli pojazdów.
Tradycyjnie podczas trwania Hobby odbyły się 19 Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych.
Należy przyznać, że w sprawie organizacji Hobby na MTP coś drgnęło i zdaje się, że idzie w dobrą stronę. Podczas dyskusji, większość rozmówców uznała, że targi chcą słuchać modelarzy/ drobnych wystawców. Zapewne to zasługa nowego dyrektora Hobby. Mam dużą nadzieję, że uda się wrócić do tradycji lat ubiegłych, kiedy na to wydarzenie wyczekiwało się cały rok.