Imitacja drewna na makiecie

Dosyć często na makiecie zachodzi potrzeba wykonania imitacji elementów drewnianych. Do tego celu można użyć prawdziwego drewna. Należy jednak pamiętać o wykorzystaniu drewna o odpowiedniej fakturze słojów pasujących do skali w jakiej pracujemy. Jeśli na warsztacie nie dysponujemy odpowiednim materiałem można pokusić się o wykonanie drewna z plastiku. Brzmi to trochę intrygująco, ale czasami jest łatwiej wykonać „drewniany” detal właśnie z plastiku, który można łatwiej kształtować.
Zabieg przedstawię na przykładzie kozła oporowego do rampy. W celu jego wykonania przygotowałem odpowiedniej szerokości i grubości listwy z polistyrenu. Przed pocięciem listwy na określone odcinki należy wykonać ważną operację. Za pomocą grubszego papieru ściernego o gradacji rzędu 80 należy przeszlifować każdy z boków przygotowanej listwy. Celowo gruby papier ścierny ma za zadanie odwzorować głębsze rysy w strukturze tworzywa. W przypadku odtwarzania imitacji deski papier ścierny wystarczy.  Jeśli chcemy odwzorować na przykład podkład kolejowy jest wskazane za pomocą ostrza skalpela, szpikulca itp. wyryć w tworzywie dodatkowe, głębsze rysy. Należy też ponacinać partie czołowe przyszłego podkładu.

Z tak przygotowanych detali składamy przyszłą konstrukcję.

Po montażu przystępujemy do etapu malowania. Pierwsza warstwa to akrylowa farba firmy Vallejoo nazwie „WHITE GREY”.

Po wyschnięciu farby można przejść do kolejnego etapu. Tu polecam specyfik od firmy AK-Interaktiveo nazwie: „OIF&OEF”.

Zgodnie z zamierzeniem producenta za pomocą tej mikstury można odwzorowywać zabrudzenia, zacieki na modelach pojazdów wojskowych. W naszym przypadku naniesiony preparat nada właściwy kolor tworzonej imitacji drewna. Przy użyciu dedykowanego rozpuszczalnika „White spirit” można regulować intensywność koloru. Przedstawiony na zdjęciu kozioł oporowy został pomalowany preparatem bez użycia rozpuszczalnika.

Po kilku minutach od naniesienia, gdy warstwa wstępnie wyschnie, za pomocą miękkiego materiału należy wykonać przetarcia wszystkich powierzchni. Trzeba przy tym uważać, aby zbyt dużo nie trzeć po narożnikach, ponieważ wtedy zacznie zbyt mocno przebijać biało- szara farba podkładowa.

Kozioł oporowy zamontowany na rampie.

Opisaną techniką można również wykonać imitację wypłowiałego od słońca drewna.  Przed naniesieniem należy tylko rozcieńczyć preparat „OIF&OEF”. Jako przykład wykonane z polistyrenu „drewniany” wóz konny oraz budynek wagi samochodowej.