Drewniana skrzynia jako ładunek na wagon platformę

Przyznacie, że dość dziwnie wyglądają modelowe pociągi towarowe, zwłaszcza te zbiorowe, zestawione z różnych wagonów, gdy cały tabor kursuje ciągle jako próżny. Widać to szczególnie na wagonach węglarkach i platformach. Dlatego przedmiotem dzisiejszych porad modelarskich jest temat jak w łatwy sposób zrobić ładunek na wagon platformę w postaci wielkiej skrzyni, która w oryginale może stanowić „opakowanie” jakiejś maszyny lub urządzenia.

Zacznijmy od wagonu. Oto on. Krótka, dwuosiowa platforma z niskimi burtami.

Po ustaleniu wielkości skrzyni – takiej, aby zmieściła się ona na naszym wagonie – możemy przystąpić do pracy. Najpierw budujemy skrzynię z kartonu. Technologia jest identyczna jak przy wykonywaniu ścian murowanego budynku. Rysujemy ściany na kartonie grubości ok. 1,5 mm i wycinamy je ostrym nożem.

Przygotowane ściany sklejamy w bryłę, stosując niezawodny klej typu wikol.

Gotowe, kartonowe pudełko imitujące skrzynię powinno wyglądać mniej więcej tak:

Dla kontroli warto ustawić je na naszym wagonie, sprawdzając, czy z każdej strony skrzyni a burtami platformy pozostał luz po min. 2 mm z każdej strony.

Teraz pora na przygotowanie fornirowych desek. Technologia jest oczywiście znana widzom naszego filmowego kanału PMM H0 TV. Tniemy fornirowe paski o szerokości ok. 2 mm używając do tego ostrego noża i metalowego liniału. Forniru nie barwimy, bo przecież takie „opakowanie” wykonane jest z reguły z nowych desek tuż przed transportem, dlatego najlepiej użyć jest ładnego, jasnego forniru z gęstym, acz delikatnym rysunkiem słoi. Ja użyłem forniru brzozowego.

Przygotowanymi fornirowymi deskami oklejamy nasze kartonowe pudełko z każdej strony. Pamiętać musimy o kierunku ułożenia fornirowych desek.

Po oklejeniu kartonowego pudełka fornirowymi deskami powinno ono wyglądać mniej więcej tak:

Fornirowe deski musimy jeszcze ponaklejać na krawędziach naszej skrzyni oraz jako wzmocnienia na ścianach. Nie zapomnijmy też o klinach w oryginale stabilizujących położenie skrzyni na podłodze wagonu platformy. Ja zrobiłem je z odpowiednio przyciętych kawałków zapałek.

Aby wszystko wyglądało jak należy, trzeba jeszcze odpowiednio pomalować i zwaloryzować podłogę wagonu i cały wagon, ustawić naszą skrzynię i… w drogę. Oczywiście po modelowych torach naszej makiety.