W dniach 06-07 kwietnia 2024 r. w Olsztyńskim Muzeum Nowoczesności odbył się XIII Festiwal Kultury Modelarskiej. Swoje zbiory i eksponaty zaprezentowało kilkunastu modelarzy na dwóch piętrach siedziby Muzeum (dawny Tartak Raphaelsohnów) oraz hali po byłej zajezdni trolejbusowej. Przez dwa dni w obu budynkach przewinęło się ponad tysiąc zwiedzających. Były dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak i również seniorzy. Widać, że w każdym wieku modelarstwo może być pasją nie tylko do oglądania ale również i tworzenia.
Dominowały modele plastikowe i kartonowe samolotów, okrętów, łodzi podwodnych, pojazdów samochodowych i bojowych. Nie zabrakło też pojazdów kosmicznych czy związanych z RPG. Oprócz wystawionych modeli luzem czy w dioramie były też stoiska, gdzie można było kupić modele do sklejenia czy też różne akcesoria modelarskie.
Na piętrze Muzeum dominowała kolejowa makieta wąskotorowej stacji Rusinowo Wąskotorowe której twórcą jest członek Polskiej Makiety Modułowej H0 Sebastian Marszał. Makieta wykonana w skali 1:87 bardzo realistycznie oddaje kolej z 1968 r. To właśnie ten rok – który był ostatnim w funkcjonowaniu kolei na tej stacji – przyjął Sebastian jako okres do odwzorowania.
Cały czas przy makiecie pojawiały się pojedyncze osoby lub grupy. Makieta wzbudzała duże zainteresowanie, praktycznie cały czas ktoś fotografował. A że na całej wystawie była to jedyna ekspozycja, gdzie modele były w ruchu (jeżdżące składy pociągów) więc zwiedzający przez dłuższą chwilę obserwowali jak pociąg wyjeżdża na stację, zatrzymuje się, odczepiana jest lokomotywa, sąsiednim torem przejeżdża na drugi koniec składu wagonów i po podczepieniu odjeżdża ze stacji. Wiele osób ten cały proces filmowało. A dodatkowym atutem były dźwięki które odwzorowały prawdziwe jazdy pociągów czy pracę stacji.
Oczywiście były dziesiątki pytań od zwiedzających na które cierpliwie odpowiadał Sebastian. Dominowały pytania: z którego roku jest odwzorowana stacja ? jak długo trwało wykonanie makiety ? co jest kupione a co wykonane własnoręcznie ? czy była wykonana samodzielnie ? Inne pytania dotyczyły historii stacji czy też przeznaczenia poszczególnych elementów jak np. budynki czy tabor.
Na twarzach zwiedzających było widać duże zainteresowanie (nie tylko u dzieci), a obserwując ich zauważalne było że najwięcej czasu poświęcali właśnie kolejowej makiecie, choć dalej było też kilka innych modeli lokomotyw – wykonanych w większej skali.
Całość Festiwalu cieszyła się dużym powodzeniem o czym świadczy frekwencja. I tylko należy żałować, że tego typu imprezy są tak rzadko organizowane w Olsztynie. Szczególnie dotyczy to makiet kolejowych gdzie z sentymentem do dziś wspominamy Wystawę małych modelarskich makiet która odbyła się w ….. 2015 roku. Jak ten czas leci.