„Fabryka kultury” – taką oficjalną nazwę nosi miejski dom kultury w Redzie. W dniach 2-3 kwietnia 2022 roku owa „fabryka” zamieniła się w królestwo z… kartonu. A wszystko to za sprawą Łukasza – mieszkającego w Redzie pasjonata modelarstwa kartonowego i przychylności kierownictwa władz miasta, któremu „Fabryka kultury” podlega.
Rzeczywiście – był to prawdziwy festiwal, bo ponad 300 prac uczestniczyło w konkursie i wystawie modeli kartonowych. Wśród „papierowych modeli” można było znaleźć modelarskie cacka. Miłośnicy miniaturowej kolei mogli zobaczyć modele lokomotyw w różnych skalach, a także replikę budynku dworcowego z Fromborka. Oczywiście wykonanych z kartonu. Były też kartonowe modele samolotów, statków i okrętów, pojazdów, a nawet figurek zwierząt i ludzi. Oglądać można było także bardzo proste prace, wykonane przez najmłodszych uczestników konkursu, którzy w przededniu imprezy uczestniczyli w warsztatach modelarskich. Nie zabrakło stoisk wydawnictw specjalizujących się w produkcji modeli kartonowych (i nie tylko) przeznaczonych do samodzielnego montażu.
Dlaczego piszemy o tym wydarzeniu na naszej PMM-owej stronie? Ano, dlatego, że w Redzie mieszka jeden z naszych PMM-owych modelarzy – Leszek. Dyrektor „Fabryki kultury” poprosił go, aby w ramach tego modelarskiego wydarzenia zaprezentował on również kawałek swojego modelarstwa. Do dyspozycji była scena, na której stanął tzw. „Mały Lewin”, czyli prezentacja fragmentu stacji normalnotorowej, stacji z wąskim torem oraz z fragmentem wąskotorowego szlaku prowadzącym do stacji technicznej umieszczonej za kulisami. Całość – oczywiście – w wersji prezentacyjnej, z tłem i z fryzem zamykającymi niejako przestrzeń makiety. Była to ta sama prezentacja, z którą Leszek pod koniec ubiegłego roku uczestniczył w wystawie w niemieckim Kühlungsborn.
Makieta kolejowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród publiczności. Przybyło wiele osób, które są stałymi widzami naszych PMM-owych audycji. Byli tacy, którzy przy Lewinie spędzili długie godziny przyglądając się uważnie ruchowi miniaturowego taboru. Oczywiście wielu przyszło ze zwykłej ciekawości, ale zarówno ze strony jednych jak i drugich padało wiele pytań, na które Leszek starał się na bieżąco odpowiadać. Krótki reportaż filmowy przygotowała lokalna telewizja TTM.
Jak zwykle towarzyszyłam Leszkowi w prezentacji makiety, pytano mnie – rzecz jasna – o zieleń wysoką. W sobotę w obsłudze makiety pomagał Sebastian, który udostępnił do pokazu swój wąskotorowy tabor, a w niedzielę maszynistą był Bartek – nasz kolega, który już podczas warszawskiej wystawy wcielił się w tę rolę. W składaniu i transporcie makiety pomogli Bożena i Jacek.
Na pytanie: jak było(?) można odpowiedzieć jednym słowem: fajnie. Chyba znowu zadziałała „magia miejsca”. Dom – przepraszam – „Fabryka kultury” wymaga kulturalnego zachowania. Nie było więc wkładania rąk w makietę, przechodzenia za taśmę itp.
Dyrektor redzkiej „Fabryki kultury” zapewnił wszystkich uczestników tego modelarskiego wydarzenia, że skoro owa impreza nosi nazwę „Pierwszy Festiwal Modeli Kartonowych”, to musi się odbyć jej kolejna – druga – edycja w przyszłym roku. Miejsce dla realistycznej makiety kolejowej z pewnością znowu się na niej znajdzie, a Leszek zapewnił, że jego zupełnie nowa makieta zostanie zaprezentowana redzkiej (i nie tylko) publiczności. Czyżby to zapowiedź prezentacji „Nad dachami Kwidzyna”?
Różne galerie fotografii dostępne są pod adresami:
https://www.nadmorski24.pl/fotogalerie/3345-i-festiwal-modeli-kartonowych-w-redzie
https://chosse.wordpress.com/2022/04/02/lewin-leski-czyli-dawna-polska-w-skali-h0/
https://telewizjattm.pl/dzien/2022-04-05/58435-festiwal-modeli-kartonowych.html?play=on
Zdjęcia w galerii poniżej Leszek Lewiński, Michał Kaczmarek