Konstrukcja uniwersalnego mocowania tła, fryzu i oświetlenia makiety prezentacyjnej.
Klasyczne segmenty makiety modułowej można w dość łatwy sposób przekształcić w makietę prezentacyjną wyposażoną w tło, fryz maskujący i oświetlenie. Opisany sposób gwarantuje zaangażowanie możliwie niewielkich środków finansowych i… odrobiny pracy, której – przecież – żaden „rasowy” modelarz się nie boi.
Idea mocowania tła i fryzu została pomyślna w ten sposób, aby nie było konieczności ingerowania w konstrukcję segmentu, a przede wszystkim nawiercania w nim otworów, trwałego mocowania dodatkowych elementów itp.
Opis konstrukcji:
Pionowe słupki i poziome wysięgniki to standardowe detale z systemu mocowania półek do ściany.
Te elementy można kupić w sklepach budowlanych.
W dolnej części każdego pionowego słupka należy zamontować kawałek sklejki o grubości 6 mm. Szerokość płytki powinna wynosić co najmniej dwukrotność szerokość metalowego słupka. Długość należy dopasować w zależności od tego, jaką wysokość posiadają boki segmentów. Długość płytki zadecyduje o tym na ile zagłębi się plansza z tłem. Mocowanie wykonujemy na dwa skrócone wkręty.
Ten kawałek sklejki zwiększa powierzchnię styku słupka z bokiem segmentu makiety oraz zabezpiecza bok segmentu przed odgniataniem się w nim garbów od metalowego profilu. Sklejka stwarza też dystans, który jest konieczny do wsunięcia pomiędzy segmenty a słupki planszy z tłem. Jako nośnik tła zastosowano płyty ze spienionego PCV o grubości 4 mm (zastosowanie sklejki o grubości 6 mm daje, zatem jeszcze 2 mm luzu pomiędzy tłem a słupkami). Krawędź dokręconego kawałka sklejki jest punktem oparcia dla płyty tła.
Pionowy słupek dokręca się do boku segmentu zaciskiem dostępnym w sklepach budowlanych.
Nazywa się on: „zacisk modelarski”. Dostępne są różne rodzaje zacisków. My wybieramy najmniejszy – taki, jakim zwykle dokręcamy box-y sterowania cyfrowego do modułów makiety. Słupki występują w różnych długościach. Nam wystarczą elementy o długości 100 cm. Każdy taki element należy przyciąć do długości takiej, aby między dolnym punktem podparcia i górnym wysięgnikiem zmieściła się plansza z tłem o wysokości 50 cm.
Poziome wysięgniki są także dostępne w różnych długościach. Maksymalna długość takiego wysięgnika to 60 cm. Należy dopasować długość każdego wysięgnika do szerokości segmentu makiety w danej lokalizacji.
W każdym wysięgniku, w miejscu mocowania go do słupka, należy wypiłować wycięcie.
W to wycięcie trafi górna krawędź płyty tła. Wycięcie zabezpiecza jednocześnie przed przewróceniem się tła na segment. Powinno być ono szersze niż grubość płyty, ponieważ może trafić się w nim łączenie dwóch płyt tła.
Na każde takie łączenie od góry nakładany jest kawałek aluminiowego profilu „C”, który ustala położenie dwóch, sąsiadujących ze sobą płyt tła.
Wycięcie w poziomym wysięgniku powinno zmieścić w sobie taki profil „C”.
Na końcu każdego poziomego wysięgnika należy zawiesić uchwyt wykonany na przykład z blachy nierdzewnej. Uchwyt ten służy do zamocowania fryzu. Składa się on z odpowiednio wygiętego paska blachy z dogrzanym kątownikiem, w którym wypiłowany jest otwór.
Tego typu uchwyty można wykonać samodzielnie lub zamówić np. u blacharza wykonującego kominy ze stali kwasoodpornej. Przez to, że uchwyt nie zostaje trwale powiązany z płytą fryzu możliwe staje się przesuwanie fryzu w zależności do rozstawu słupków i wysięgników.
Z zasady rozmieszczenie słupków należy rozplanować tak, aby jeden odcinek fryzu miał w okolicach swoich końców po jednym punkcie podparcia.
Oświetlenie to prosty układ elektryczny z oprawkami do żarówek w połączeniu równoległym.
Zastosowanie klasycznych żarówek znacząco obniża koszty oświetlenia. W przypadku zastosowania paneli świetlówkowych lub pasów diodowych (LED) koszty oświetlenia będą znacznie wyższe. Poza tym panele świetlówkowe podniosłyby ciężar, który trzeba zamocować na wysięgniku, a zatem wymagałyby dodatkowego wzmacniania konstrukcji nośnej fryzu. „Łańcuch” z żarówek daje najwięcej możliwości dowolnej modyfikacji rozstawu punktów świetlnych. Zamiast klasycznych żarówek można dobrać żarówki LED o odpowiedniej barwie światła. Należy również pamiętać o tym, że czasami podczas filmowania makiety podświetlonej w technologii LED występuje niepożądany efekt migania światła.
Na oprawki nasunięto klosze wykonane z puszki od napoju.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Klosze z puszek są lekkie, błyszczące, (przez co dobrze odbijają światło), odporne na temperaturę i… tanie. Ze względów estetycznych osłony od zewnętrznej strony zostały pomalowane na czarno.
Na potrzeby mocowania oprawek do wysięgników powstały uchwyty wykonane ze sklejki.