Tegoroczna wystawa makiet kolejowych w Czyżowicach odbyła się w dniach 23 – 24 listopada. Była to już ósma edycja tej imprezy i zarazem pierwsza międzynarodowa.
Tym razem publiczność bardzo licznie odwiedzająca salę czyżowickiego Domu Kultury mogła podziwiać piękne makiety wykonane w formie prezentacyjnej, czyli takie, które posiadają tło i oświetlenie tworząc zamkniętą całość, a były to: „Kopalnia Granitu” – makieta belgijskiego modelarza Rika Martensa, „Na wąskich torach przez Reichsbahnland” – makieta niemieckich modelarzy z grupy MEC 01 Münchberg, oraz stacja „Zielona” – piękna makieta naszego kolegi Marcina Turko.
Nie zabrakło również makiety modułowej, czyli takiej, która wykonana przez wielu modelarzy połączona w całość tworzyła linię kolejową, oczywiście w wielkości H0. W tym roku główny trzon tej makiety tworzyły stacje Klecza Górna i Żelistrzewo, oraz bocznica żwirowni Roszków. Na makiecie był prowadzony planowy ruch pociągów zgodnie z rozkładem jazdy i obowiązującymi zasadami ruchu kolejowego, a na torach można było zobaczyć piękne modele polskiego taboru takie jak: TKt48, TKt3, wagon motorowy SN61, bardzo popularne ostatnio ST44 czy SM42 oraz wiele innych lokomotyw i wagonów będących modelami polskiego taboru PKP. Wszystkie pojazdy poruszające się po makiecie pięknie zwaloryzowane i cieszyły oko wielu widzów jak i wystawców. Osoby zainteresowane modelarstwem kartonowym mogły podziwiać modele taboru wykonane z papieru, z szokującą wręcz drobiazgowością i precyzją.
Nie zabrakło również atrakcji dla młodszych uczestników naszej wystawy. W tym roku oprócz kolejki LGB, którą dzieci mogły sterować samodzielnie, pojawił się również symulator prowadzenia pociągu, oraz stanowisko do sklejania modeli kartonowych i plastikowych zestawów. Nadmienię tylko, iż zainteresowanie było tak duże, że do każdej z atrakcji tworzyły się kolejki, natomiast ilość sklejonych „modeli” zarówno kartonowych jak i plastikowych mogłaby z pewnością zapełnić niejedną wystawę dziecięcej twórczości. Dla najmłodszych przygotowaliśmy też kącik z zabawkami – oczywiście kolejowymi.
Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że każda kolejna edycja czyżowickiej wystawy wnosi coś nowego, ciekawego i zapewne odkrywczego dla wielu odwiedzających. Biorąc pod uwagę tłumy jakie w tym roku przybyły na to wydarzenie, można się tylko cieszyć z zainteresowania jakim zaczyna być darzone modelarstwo kolejowe w naszym kraju.
Mam nadzieję, że wśród odwiedzających znajdą się tacy, w których zostało zasiane ziarnko pasji i w kolejnych edycjach być może to oni będą prezentować swoje prace.
Organizatorzy, czyli Gminne Centrum Kultury oraz modelarze z grupy PMMH0 jak i współpracujące osoby i grupy tworzące to wydarzenie pokazali, że nawet w małej miejscowości jaką są Czyżowice można stworzyć wielką wystawę, pełną pasji i radości jaka płynie z modelarstwa kolejowego.