W dniach 11-13 stycznia 2013 roku, w sali gimnastycznej przy internacie Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu odbyły się – kolejne już – Warsztaty Modelarskie, zorganizowane przez Polski Związek Modelarzy Kolejowych. Swój udział zapowiedziało wiele osób. Większość z nich – co ważne – przybyła do Poznania w określonym terminie. Tradycyjnie w wydarzeniu uczestniczyli zarówno doświadczeni modelarze, prezentujący ciekawe techniki i technologie przydatne w modelarstwie kolejowym, jak i adepci sztuki modelarskiej, pragnący pogłębić swój zasób wiedzy.
W bardzo interesujący sposób została przedstawiona idea budowania modeli budynków przy wykorzystaniu elementów wycinanych laserowo. Prezentację prowadzili znani modelarze: Paweł Koob i Grzegorz Molenda. Grzegorz opiekował się również grupą modelarzy aktywnie działających w ekipie TT-tkowowej.
Rady dotyczące budowy modułów makiety udzielali Marcin Turko i Leszek Lewiński. Tomek Szmit zachęcał do stosowania techniki odlewania z żywicy. Przedstawił też swój imponujący model wiaduktu wykonany z gipsu. Zbyszek Molenda i Mirek Kudrycki wprowadzali w tajniki budowy super realistycznych modeli taboru, wykonywanych w głównej mierze z metalu. Można było nauczyć się metody twardego lutowania, obróbki drobnych metalowych detali oraz posłuchać ciekawych i niezwykle barwnych opowieści Zbyszka nie tylko z zakresu mechaniki precyzyjnej. Dominik Mikosza z Maćkiem docierali swój warsztat modelarski w zakresie patynowania modeli budynków. Mariusz Demkowicz razem ze swoją córką zajęli się wykańczaniem segmentów stanowiących fragment przyszłej makiety. Tomek Florczak razem z Romkiem Szczecińskim na przykładzie modeli platform pokazali jak prostymi zabiegami można uatrakcyjnić wygląd modelu. Gdy Robert Puchalski dokumentował kamerą wideo to, co działo się na sali, Karolina wraz z innymi adeptami modelarskiego rzemiosła dzielnie kręciła druciane drzewka pod czujnym okiem Małgosi Lewińskiej.
W niedzielę – ostatni dzień Warsztatów – pojawił się Piotr Karwatka, znany w środowisku jako specjalista w zakresie sterowania cyfrowego. Chętnie udzielał porad oraz na miejscu dokonywał napraw związanych z błędami w oprogramowaniu dekoderów. Należy dodać, że w spotkaniu uczestniczyli również inni modelarze, z reguły znani już z poprzednich edycji Warsztatów. Dokonania wielu z nich dobrze rokują na przyszłość. To pokazuje, że warto kontynuować tę imprezę w przyszłości.
Oczywiście duże podziękowania należą się gospodarzom wydarzenia, czyli Ryszardowi Pyssie – Prezesowi i Dyrektorowi (w jednej osobie) oraz Marcinowi Turko, któremu udało się przygotować i poprowadzić całe to przedsięwzięcie od strony merytoryczno-technicznej.
Warto dodać, że przez całą sobotę na sali obecna była ekipa telewizyjna z programu Kolej TV, która realizowała program o modelarzach i modelarstwie kolejowym.