podpis1.png

Budowa makiety szlaku jednotorowego Kwidzyn Mareza

Do projektu "Nad dachami Kwidzyna" Leszek przymierzał się kilka lat. Kilkaset zdjęć i filmowych ujęć, stare fotografie ulicy Drzewiarza, mapy z zasobów geodezyjnych oraz wielokrotne oględziny w terenie tego, co pozostało z dawnej kwidzynskiej wąskotorówki - to materiał, który będzie podstawą do wykonania tej trzysegmentowej makiety, przedstawiającej fragment szlaku pomiędzy stacjami Kwidzyn Wąsk. i Mareza.

Jest to bardzo interesujący i zarazem nietypowy na terenie naszego kraju przebieg wąskotorowej linii kolejowej: wysoki nasyp, estakada nad ulicą i most przerzucony nad rzeką Liwą. Na makiecie znajdzie się kilka budynków mieszkalnych i przemysłowych. W tle widoczny będzie kwidzynski zamek. Tor - tak jak w oryginale - zostanie ułożony w łukach i dużym podłużnym pochyleniu. Prace rozpoczęły się od odtworzenia w skali 1:87 wszystkich budynków. Później zostaną przygotowane obiekty mostowe, a dopiero na końcu wykonane będą segmenty makiety. To praca na ładnych kilka lat.

Ale już teraz możemy zakomunikować, że projekt Kwidzyn w końcu wystartował. O efektach prac postaramy się informować na bieżąco.

Małgorzata Lewińska

 

Poniższe fotografie ulicy Drzymały w Kwidzynie otrzymałam od Pani Justyny Liguz z Kwidzyńskiego Centrum Kultury, wydawcy zeszytów "Krople historii".

Plan z podziałem na segmenty

 

Relacja z budowy budynku przy ul. Drzewiarza 16