Wystawa makiet kolejowych w Redzie

12 realistycznych makiet kolejowych będzie można zobaczyć w Fabryce Kultury w Redzie. Autorami prac są znani w całej Europie modelarze z Polski i Niemiec. Na makietach prezentują historyczne składy pociągów, które poruszają się ściśle według zasad ruchu kolejowego, hiperrealistyczne budynki i konstrukcje oraz atrakcyjne, letnie pejzaże. Wystawa zostanie zaprezentowana w dniach 22-23 kwietnia.

Wystawa w Fabryce Kultury w Redzie poziomem prezentowanych prac dorówna najbardziej prestiżowym wydarzeniom modelarskim w Europie: OnTraXS w niderlandzkim Utrechcie, Internationale Lahnsteiner Modellbahntage w niemieckim Lahnstein koło Koblencji, Expo-Trains w luksemburskim Walferdange oraz RAMMA we francuskim Sedan.

– Będzie to wystawa makiet, a nie jedna długa makieta, po której jeżdżą kolejki dla dzieci – zapowiada inicjator wydarzenia Leszek Lewiński. – Wystawa, jakich wiele w Europie, których – niestety – nie uświadczymy w Polsce – podkreśla.

Część prezentowanych w redzkiej Fabryce Kultury makiet utworzy tzw. makietę modułową. Będzie to realistyczny model fragmentu linii kolejowej, po której ruch odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi na prawdziwej kolei.

Pozostałe prace będą niezależnymi prezentacjami. Ich wygląd można przyrównać do ruchomego, przestrzennego obrazu. Zobaczyć będzie można m.in. makiety Rusinowa Wąskotorowego – nieistniejącej już stacji końcowej Kwidzyńskiej Kolei Wąskotorowej, wąskotorowego szlaku z Marezy do Kwidzyna oraz linię kolejową z przystankiem Karnin Gorzowski. Prezentowane będą także: szlak wzorowany na kolei helskiej, stacja Klecza Górna i bocznica kolejową ze żwirownią, meklemburska stacja końcowa i wąskotorówki z niemieckich Gór Harzu i z Saksonii. Wszystkie makiety są wykonane w skali 1:87.

– Zbudowałem swoją makietę ściśle według geodezyjnych planów. Nie ma tu skrótów i uproszczeń. To prawdziwa stacja, po prostu 87 razy mniejsza od oryginału – dodaje Sebastian Marszał, modelarz z Olsztyna. – Dbamy o szczegóły. Na mojej makiecie otwierają się drzwi do parowozowni, a na przykład dworzec stacji Karnin Gorzowski zbudowany przez Romka, ma identyczną liczbę cegieł co oryginał – powiedział Sebastian.

Prezentacji makiet w redzkiej Fabryce Kultury towarzyszyć będzie warsztat modelarza, w którym doświadczeni modelarze pokażą w jaki sposób wykonuje się niektóre z elementów makiety.

Swoje prace zaprezentują modelarze z Grupy Modelarskiej Polska Makieta Modułowa (z Górnego Śląska, Zagłębia, Warmii, Pomorza Gdańskiego i Wielkopolski) oraz ich przyjaciele z Niemiec (z Meklemburgii, Turyngii i Saksonii), a także przedstawiciel Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

– Wezmę udział w tym wydarzeniu, bo idea prezentowania niewielkich, dopieszczonych makiet kolejowych jest mi bardzo bliska – powiedział dr hab. Franz Rittig, honorowy członek Grupy Modelarskiej Polska Makieta Modułowa, były redaktor pisma MIBA, jednego z najpopularniejszych magazynów modelarskich w Europie. – Mieszkający w Redzie Leszek Lewiński, który jest inicjatorem wystawy, to jeden z najlepszych twórców na starym kontynencie. Przyjadę do Redy z moim przyjacielem Sebastianem Schmidtem, który podziela mój entuzjazm – dodał.

Wystawa realistycznych makiet kolejowych w Fabryce Kultury przy ul. Łąkowej 59A w Redzie odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia (w sobotę wystawa otwarta będzie w godzinach 10-18, a w niedzielę 10-17). Jest ona przeznaczona dla widzów dorosłych i młodzieży i ewentualnie dzieci powyżej 10. roku życia.

Więcej informacji o wystawie na stronie Fabryki Kultury oraz na Facebook