Wystawa makiet w Stacji Muzeum

Jeżeli wszystko dobrze się ułoży, to już niedługo –  w dniach 17-19 września 2021 r w warszawskiej Stacji Muzeum (czyli w Muzeum Kolejnictwa) – pojawimy się z kilkoma naszymi makietami. Na prośbę Fundacji PKP, z okazji trwającego Europejskiego Roku Kolei zaprezentujemy publiczności makiety kolejowe będące miniaturowymi replikami prawdziwej kolei z lat 60., 70. i 80. XX wieku. Każda makieta będzie odrębną sceną teatralna, na której pokazany zostanie kolejowy spektakl. A zatem na tej wystawie można będzie zobaczyć je w tzw. formie demonstracyjnej.

Zaprezentujemy makiety, które były wielokrotnie pokazywane na wystawach w Niemczech, Francji, Niderlandach i Luksemburgu. Będą to:

  • Makieta stacji Zielona, która przedstawia małą stację kolejową z zabudową typową dla Wielkopolski. Na tej stacji obserwować można przybywanie i wyprawianie pociągów do sąsiednich stacji, wymijanie się ich oraz prace manewrowe związane z obsługą ładowni.
  • Makieta przystanku osobowego Karnin Gorzowski z bocznicą szlakową, która jest kopią prawdziwego przystanku o tej nazwie, położonego na jednotorowej, lokalnej linii kolejowej. Można na niej zobaczyć pociągi pasażerskie i towarowe. Obsługa ładowni, funkcjonującej jako bocznica szlakowa, jest pokazem pracy manewrowej, jaką w oryginale wykonywały pociągi towarowe tzw. zbiorowe.
  • Makieta stacji Rusinowo Wąskotorowe, która jest wierną kopią nieistniejącej już końcowej stacji na linii Kwidzyńskiej Kolei Wąskotorowej. Praca tej stacji polega na kompleksowej obsłudze pociągów wąskotorowych rozpoczynających i kończących tutaj bieg. Dodatkowo zaobserwować można prace związane z obsługą środków trakcyjnych w rejonie małej, jednostanowiskowej lokomotywowni oraz prace manewrowe związane z obsługą torów ładunkowych.
  • Makieta stacji Lewin Leski , która przedstawia fragment normalnotorowej stacji na lokalnej linii kolejowej, będącej stacją styczną z końcową stacją kolei wąskotorowej. Symulowany jest ruch pociągów wąskotorowych przybywających i odjeżdżających z tej stacji połączony z obsługą bocznicy prowadzącej do wiejskiej gorzelni oraz przeładunek wagonów normalnotorowych na wąskotorowe wagony transportery na specjalnej rampie przestawczej. Elementem tej makiety jest również fragment wąskotorowego szlaku prowadzący ze stacji Lewin Leski Wąskotorowy do przystanku Bożepole Mazurskie. Na szlaku tym obserwować można ruch wąskotorowych pociągów pasażerskich, towarowych i mieszanych, a także przejazdy tzw. pociągów transporterowych, wiozących po wąskim torze wagony normalnotorowe.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 17 września 2021 roku. o godz. 12.00. W pozostałe dni (sobota 18.09 i niedziela 19.09) prezentacja będzie trwała od godziny 12:00 do godziny 18:00.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy wszystkich, którym bliskie jest realistyczne modelarstwo kolejowe, a zwłaszcza realistyczne makiety polskiej kolei z końca XX wieku.