Utrecht 2016 – OnTraXS!

W dniach 11-13 marca 2016 roku, w holenderskim Utrechcie (w tamtejszym Muzeum Kolejnictwa) odbyła się po raz kolejny wystawa makiet kolejowych pod nazwą OntraXS! Organizatorzy tej imprezy wyszukują w całej Europie i zapraszają do Utrechtu trzydzieści – ich zdaniem najlepszych – makiet kolejowych. Podczas trzech dni można było oglądać prace znanych mistrzów modelarstwa z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii i Holandii. Przywożą oni i prezentują z reguły swoje najnowsze makiety. W tym roku wśród pokazanych prac była także makieta naszej Grupy Modelarskiej pod nazwą „Z Lewina Leskiego do Bożegopola Mazurskiego”.

Muzeum Kolejnictwa w Utrechcie jest miejscem niezwykłym. Wyeksponowane tam stare lokomotywy, wagony i wszystko, co jest związane z koleją holenderską, tworzą jej niepowtarzalny klimat z minionego okresu.

Pomimo obowiązków wynikających z roli wystawcy Monice i Sebastianowi udało się zobaczyć najciekawsze ekspozycje muzeum, a Leszek i Gosia sfilmowali zaprezentowane makiety. Jeszcze przed otwarciem hali dla zwiedzających całej czwórce udało się obejrzeć wszystkie prace wystawione w tym roku.

Organizatorzy OntraXS! zadbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół związany z przygotowaniem imprezy. Przewidzieli wszystko, co dotyczy zarówno wystawców, jak i gości odwiedzających w tych dniach muzeum. Każdy, kto przekroczył próg hali wystawienniczej mógł nacieszyć oko podziwiając kunszt twórców kolejowych makiet. W czasie, gdy dorośli oglądali prace modelarzy (przeznaczone raczej dla koneserów modelarstwa), dzieci mogły rozładować swoją energię bawiąc się podłogowymi kolejkami lub uczestnicząc w zajęciach manualnych w specjalnie przeznaczonej dla nich pracowni.

Bardzo duża liczba zwiedzających świadczy o ogromnym zainteresowaniu tego typu imprezami w Holandii. Wśród widzów przeważali fachowcy i pasjonaci miniaturowej kolei, którzy zarzucali pytaniami wystawców lub w skupieniu obserwowali ruch pociągów na makietach oraz z zainteresowaniem oglądali odwzorowany na nich świat.

Nasza makieta była nieco inna niż wszystkie prezentowane prace. Pokazaliśmy fragment polskiego – sielskiego krajobrazu i polską kolej z przełomu lat 60/70 XX wieku. Chyba zyskała ona uznanie wśród tamtejszej publiczności. Były liczne pytania, fotografie i filmy. Wielu przez dłuższy czas nie odchodziło od polskiej ekspozycji. Była też wizyta redaktorów z hiszpańskiego czasopisma modelarskiego. Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w kolejnej zagranicznej wystawie, która odbędzie się w 2017 roku w Lille, we Francji.

Ciekawe miejsce wystawy, jakim jest Muzeum Kolejnictwa oraz niezwykła atmosfera spotkania w połączeniu z pięknymi krajobrazami holenderskich polderów, starym miastem Utrecht, (które udało się nam zobaczyć jeszcze we czwartek przed ustawieniem makiety) – to wszystko składa się wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy. Można je określić jednym słowem: OntraXS!