Poznań 2014 – Targi Salon Hobby

W dniach od 23 do 26 października wzięliśmy udział w poznańskich targach Salon Hobby 2014. Podczas tego wydarzenia zaprezentowana została wielka makieta w wielkości H0 o rekordowej długości, w skład której weszły segmenty z całego polskiego świata modelarskiego. Oprócz grupy PMM H0, wśród uczestników imprezy pojawili się między innymi przedstawiciele klubów z Sopotu, Poznania, Torunia, Wrocławia i Krakowa. Wydarzenie było znakomitym pretekstem dla porównania dorobku polskich klubów, licznych rozmów i wymiany modelarskich doświadczeń.
Dla wielu z nas pierwszy dzień imprezy rozpoczął się na kilka godzin przed piątkowym świtem. Niektórzy na miejscu oczekiwali już od czwartkowego wieczora. Wyruszaliśmy z domów długo przed oficjalnym otwarciem Targów, aby od rana prowadzić przygotowania do wystawy. Od godzin porannych na całej hali toczyła się praca nad przygotowaniem segmentów. Kolejne fragmenty makiety stopniowo przybywały na miejsce ekspozycji – podawane z rąk do rąk, pracowicie ustawiane, skręcane, podłączane by w godzinach wieczornych makieta była gotowa na weekendowy pokaz. Zmęczeni podróżą i całodzienną pracą udaliśmy się na nocleg – nabrać sił na dwa pełne wrażeń dni.
Rozkład w dłoń, dyżurni na stanowiskach – mimo przejściowych problemów z działaniem DCC, w sobotę przed południem pociągi wyruszyły na szlaki. Ustalony wcześniej grafik obowiązków umożliwił płynny ruch na naszej nitce makiety. Przygotowany przez Leszka rozkład zapewnił realistyczne działanie miniaturowej kolei. Dzięki doświadczeniu mechaników i sprawnej obsłudze dyżurnych ruchu pociągi kursowały planowo, bez wypadków i zbędnych opóźnień. Chętnych do podziwiania makiety nie zabrakło. Szumiący tłum zwiedzających przez cały czas podążał za poruszającymi się po makiecie pociągami. W trakcie całej imprezy towarzyszyły nam serdeczne uśmiechy, szeroko otwarte oczy i pełne podniecenia dziecięce pokrzykiwania. Kolej w miniaturze cieszyła się zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i tych najmłodszych. Mechanicy i dyżurni cierpliwie odpowiadali na liczne pytania, a Leszek niestrudzenie relacjonował ruch pociągów na stacji Lewin Leski, gromadząc zawsze wokół siebie pokaźne grono słuchaczy.
Warto dodać, że podczas tegorocznego Salonu Hobby po raz pierwszy zaprezentowane zostały nasze nowe moduły: przystanek osobowy Teodorowo z bocznicą przemysłową autorstwa Janusza i Grzegorza, oraz trzy klubowe fragmenty szlaku wykonane przez Sebastiana, Andrzeja i Krzysztofa.
Podczas tegorocznego Hobby odbyły się również XIV Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych. Uczestniczyło w nich trzech członków naszej grupy: Tomasz, Roman oraz Andrzej. Wszyscy startowali w kategorii A2 skupiającej modele taboru z napędem, powstałe przez przerobienie lub zwaloryzowanie modeli fabrycznych. Za wystawione modele zostały odpowiednio przyznane dwa razy pierwsze i raz – drugie miejsce.
W czasie wolnym mieliśmy możliwość podglądania sąsiednich stoisk. Wielkiej makiecie w wielkości H0 towarzyszyły liczne mniejsze, nie mniej atrakcyjne ekspozycje. Wśród wystawców – oprócz miłośników kolei – pojawili się także amatorzy militariów, lotnictwa, motoryzacji i wielu innych dziedzin modelarstwa. Uwagę przyciągały liczne dioramy – sceny ze świata kolejowego i nie tylko. Obecność sklepów modelarskich stała się okazją do zakupów. Na stoiskach można było zaopatrzyć się zarówno w tabor, jak i elementy do budowy makiet. Sklepów oferujących wyroby i półprodukty modelarskie było, niestety, niewiele.
Wspólna zabawa trwała do niedzielnego wieczora. Wraz ze zbliżającym się końcem imprezy gwar powoli zanikał, a hale pustoszały. W końcu przyszedł czas na składanie makiety. Część z nas opuściła Targi tego samego wieczora, by następnego dnia wrócić do codziennych obowiązków. Ostatni członkowie grupy pożegnali Poznań w poniedziałkowy poranek.