Poznań 2013 – Targi Salon Hobby

Hobby 2013 okiem *świeżynki*

Hobby 2013 już za nami. W organizację tegorocznego stoiska wystawienniczego naszej grupy  PMM H0 włączyliśmy się całymi rodzinami. Jak zwykle przyświecał nam jeden cel – popularyzacja bezkompromisowego stylu modelarstwa kolejowego w skali 1:87. Tym razem na warsztat wzięto najbardziej pracochłonne i wymagające tematy  – pracę nad detalem i waloryzacją taboru. Całość pod szyldem WARSZTATU MODELARZA. Kolejową część Salonu Modelarstwa Hobby 2013, firmowaną przez Polski Związek Modelarzy Kolejowych, tworzyliśmy wraz z grupami modelarzy z całej Polski.
Wspólnie zajmowaliśmy powierzchnię ok. 750 m², a w prezentacjach uczestniczyło ponad 100 modelarzy. Byli także nasi przyjaciele z Niemiec – Carola i dr Franz Rittig z Ilmenau ze swymi kolegami z Bawarii oraz Pani dyrektor działu reklamy w  Verlagsgruppe Bahn.

Warsztat Modelarza składał się z czterech stanowisk warsztatowych oraz niewielkiej ekspozycji fragmentu makiety w wielkości H0e autorstwa Marcina Turko, Sebastiana Marszała i Leszka Lewińskiego. Makieta stanowiła przykład dobrych praktyk w przedmiotowym temacie . Miejsca warsztatowe zajęli  – Leszek i Marcin (waloryzacja taboru), Klaudiusz (krajobraz makiety), Sebastian (odlewy żywiczne) oraz  Małgorzata (zieleń makiety). Praktycznym rozwiązaniem był także kącik TV, w którym przez cały czas targów prezentowaliśmy filmy warsztatowe. Liczne zainteresowanie naszym warsztatem utwierdziło nas po raz kolejny, że to ma sens.  W stronę prowadzących warsztaty padało wiele pytań, ale także wymieniano opinie i doświadczenia, przestrzegano „przed” i polecano stosowanie sprawdzonych metod.

Nasze stoisko odwiedzały różne grupy – doświadczeni modelarze, ale także nowicjusze, którzy dopiero zamierzają, lub dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z modelarstwem kolejowym.  Ogromnie cieszyło zainteresowanie młodzieży, która z zapartym tchem słuchała Leszka. Jego wykłady przy makiecie gromadziły rzesze. Oprócz profesjonalnego podejścia do sprawy, pełnego zaangażowania merytorycznego na naszym stoisku wystawienniczym – jak zawsze – rodzinna atmosfera! Nasze PMM’owe dzieci skupiały uwagę na wielu interesujących zjawiskach (równolegle odbywały się targi Happy Baby), ale miały miejsce także poważne, zaangażowane decyzje!  To właśnie PMM’owe dziecko, wyprzedając doszczętnie swoją kolekcję Lego – nabyło  w końcu upragnioną lokomotywę. Można? Można!
Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na kolejnym Salonie Modelarstwa i Gier Towarzyskich, które zaplanowano na 25 i 26 października 2014 roku.