Kozy 2023 – Pokaz modułowej makiety kolejowej

W dniach 21-23.01.2023 r. w Kozach odbył się pokaz modułowej makiety kolejowej. Było to już kolejne wydarzenie tego typu zorganizowane w Centrum Widowiskowo-Sportowym, które zawsze bardzo chętnie gości uczestników oraz odwiedzających. Na zaproszenie Beskidzkiej Grupy Modelarskiej, która była organizatorem wydarzenia, odpowiedziały kluby z całej Polski, m. in. z Torunia, Warszawy, Wrocławia, a także kilku indywidualnych wystawców. W pokazie wzięli również udział przedstawiciele naszej grupy PMM H0 – Kuba, Klaudiusz, Adam i Artur, prezentując stacje Żelistrzewo i Klecza Górna, żwirownię Roszków z posterunkiem odgałęźnym oraz tunel kolejowy w Rydułtowach. Układ całej makiety był mocno rozbudowany – były dwa posterunki odgałęźne oraz sześć stacji kolejowych. Ruch pociągów odbywał się według rozkładu jazdy z podziałem na epoki.

Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających w każdym wieku, którzy przybyli z okolicznych miejscowości. Interesującym momentem wystawy było moje spotkanie z jedną z odwiedzających, która okazała się być byłą mieszkanką domu znajdującego się na stacji Klecza Górna. Widok całej stacji, a w szczególności budynku, w którym urodziła się starsza pani, wywołał u niej duże wzruszenie. Była również pod wrażeniem jego wiernego odwzorowania.

Czas wolny od jazd i służby na nastawni niektórzy z nas wykorzystali na relaks na basenie znajdującym się na terenie obiektu.

Niestety podczas wystawy nie udało się uniknąć elementów, które nie są akceptowane przez naszą grupę, ale nie mieliśmy na to wpływu, ponieważ byliśmy tylko gośćmi. Jednak ziarenko naszych zasad zostało zasiane i powoli widać tego efekty na wystawach Beskidzkiej Grupy Modelarskiej. Ale jeszcze długa droga przed nimi… Jednak pomimo tego wydarzenie należy zaliczyć do udanych i czekamy na kolejne zaproszenia.