Szlak jednotorowy Kwidzyn Mareza – makieta w budowie

Do projektu „Nad dachami Kwidzyna” Leszek przymierzał się kilka lat. Kilkaset zdjęć i filmowych ujęć, stare fotografie ulicy Drzewiarza, mapy z zasobów geodezyjnych oraz wielokrotne oględziny w terenie tego, co pozostało z dawnej kwidzyńskiej wąskotorówki – to materiał, który będzie podstawą do wykonania tej trzy-segmentowej makiety, przedstawiającej fragment szlaku pomiędzy stacjami Kwidzyn Wąsk. i Mareza.

Jest to bardzo interesujący i zarazem nietypowy na terenie naszego kraju przebieg wąskotorowej linii kolejowej: wysoki nasyp, estakada nad ulicą i most przerzucony nad rzeką Liwą. Na makiecie znajdzie się kilka budynków mieszkalnych i przemysłowych. W tle widoczny będzie kwidzynski zamek. Tor – tak jak w oryginale – zostanie ułożony w łukach i dużym podłużnym pochyleniu. Prace rozpoczęły się od odtworzenia w skali 1:87 wszystkich budynków. Później zostaną przygotowane obiekty mostowe, a dopiero na końcu wykonane będą segmenty makiety. To praca na ładnych kilka lat.

Ale już teraz możemy zakomunikować, że projekt Kwidzyn w końcu wystartował. O efektach prac postaramy się informować na bieżąco.

Poniższe fotografie ulicy Drzymały w Kwidzynie otrzymałam od Pani Justyny Liguz z Kwidzyńskiego Centrum Kultury, wydawcy zeszytów „Krople historii”.

Plan z podziałem na segmenty

Relacja z budowy budynku przy ul. Drzewiarza 16

Opublikowany w H0e