25. Wystawa Modelarska w Gangelt

Tekst i zdjęcia: Janusz Labuda

Spotkanie modelarskie w niemieckim Gangelt, czyli 25 Internationale Gangelter Modellbautage nie miało początkowo szczęścia do zaistnienia. Epidemia wymusiła przesunięcia terminu o dwa lata.

Jednakże można powiedzieć, że Organizatorzy wykorzystali ten czas z pożytkiem dla wydarzenia. Wzorem poprzednich edycji Wystawcy opanowali budynek szkolny wraz z salę gimnastyczną. Miejsca starczyło zarówno dla wystawców jak i dla stoisk handlowych oferujących wiele niskoseryjnych lub wręcz rzemieślniczych produktów. Modelarze to okrętowcy, samochodowcy no i oczywiście kolejarze. Makiety reprezentowały zróżnicowany poziom wykonania niezależnie od wielkości modelarskiej. Tabor w wielkości „0” można zaprezentować nie najlepiej a w „N” dokonać cudów. Nasza makieta „Linia kolejowa półwyspu helskiego” została zaprezentowana z użyciem modułu przejściowego z makietą Klubu SKMK z Sopotu. Opinie oglądających były nad wyraz pozytywne, a mnie osobiście ucieszyły dwie, niezależne wypowiedzi, z których wynikało, że nasza makieta prezentuje właściwe wyważenie trzech elementów składowych tj. Kolei, Zaplecza kolei i elementów pozostałych.  Jest to zgodne z moimi założeniami, że aby makieta była „kolejowa” powinna mieć przewagę kolei nad resztą wystroju.

Na zakończenie stwierdzam, że impreza warta była wzięcia udziału i udział PMMH0 w jej kolejnych edycjach jest co najmniej wskazany.

Tekst i zdjęcia: Rik Martens

W dniach 26 i 27 listopada w wiejskiej miejscowości Gangelt odbyła się 25. edycja Internationale Gangelter Modellbautage 2022. Ta jubileuszowa edycja, która normalnie powinna była odbyć się dwa lata temu, musiała być dwukrotnie przekładana z powodu koronawirusa od razu stała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Jeszcze zanim drzwi zostały otwarte, przed budynkiem szkoły ustawiła się ogromna kolejka ludzi, którzy cierpliwie czekali aby móc podziwiać całe zgromadzone tu piękno. Czekanie się opłaciło. Pokazano mieszankę różnych dyscyplin modelarskich, takich jak statki, samoloty i ciężarówki. Tematem przewodnim były oczywiście makiety kolejowe i wszystko, co się z nimi wiąże. Oprócz najróżniejszych modeli kolejowych z Niemiec i zagranicy można było się potargować kupując liczne używane i nowe urządzenia. Na powierzchni ponad 3000 m2 klubowi „Modell-Eisenbahn-Freunde-Gangelt” wielokrotnie udało się zorganizować piękne targi modelarskie, które obecnie stały się powszechnie znaną marką i znane są daleko poza granicami Niemiec. Publiczność, która ze względu na okoliczności musiała czekać na kolejną edycję imprezy kilka lat, najwyraźniej nie zapomniała drogi na tę wystawę, wręcz przeciwnie. Pierwszego dnia odwiedzali ją głównie hobbyści i pasjonaci. W niedzielę wystawę „opanowały” przede wszystkim rodziny i… dziadkowie. Z pewnością warto zwrócić uwagę na różne modele kolejowe. Szczególnie utkwiła mi w pamięci imponująca stalownia autorstwa Gerda Otto. Imponujący był rozmiar i szczegółowość przedstawionego tematu. Dało to miłe wrażenie działającej fabryki stali. Innym uderzającym odkryciem było skupienie się na młodych ludziach i „małej” publiczności. Przykładem może być makieta kolejowa „Young Learn…stare done” autorstwa Paula de Groota, który pokazał, że hobby związane z modelarstwem kolejowym nie musi być drogie. Mniejsze skale również były dobrze reprezentowane. Niewielki, owalny tor „Grumpy Valley” autorstwa Heinza-Ulricha Grumpe był miłym zaskoczeniem. To po raz kolejny pokazuje, że można osiągnąć dobry wynik przy ograniczonej powierzchni. Grupę PMM H0 reprezentował Janusz ze swoją częścią Teodorowa, która utworzyła makietę prezentacyjną fragmentu kolei na Półwyspie Helskim. Makieta ta została połączona ze stacją modelarza z Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

Organizatorzy wystawy w Gangelt po raz kolejny zadbali o doskonałą organizację i kameralną atmosferę. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji, a organizatorom życzymy wszystkiego najlepszego i pomyślności na nadchodzące lata.

Opublikowany w 2022