Stacja Cichutka

Na szlaku kolei wąskotorowej o szerokości toru 750 mm powstała mała stacja o wdzięcznej nazwie Cichutka. Nazwa stacji wzięła się od pseudonimu naszej śp. koleżanki Asi, znanej w środowisku modelarzy właśnie jako „Cichutka”.

Układ torowy tworzy typową mijankę z jednym torem głównym zasadniczym i jednym głównym dodatkowym, umożliwiając krzyżowanie pociągów na jednotorowym szlaku. Obsługę podróżnych zapewniają dwa jednokrawędziowe perony z dojściem w poziomie szyn. Niewielki, drewniany budynek dworcowy mieści poczekalnię, kasę biletową i pomieszczenie dyżurnego ruchu. Po drugiej stronie stacji jest plac służący do szybkiego i łatwego załadunku towarów transportowanych koleją wąskotorową.

W cieniu, pod jednym z drzew pracownicy kolei zrobili sobie miejsce odpoczynku – stół z ławeczką, gdzie można usiąść podczas przerwy śniadaniowej. W sąsiedztwie tego „kącika socjalnego” na zabranie oczekuje kocioł do grzania lepiku oraz beczka z lepikiem. Służyły one dekarzom podczas wymiany papy na dachu budynku stacyjnego.

Krajobraz stacji ożywiają figurki pasażerów oczekujących na pociąg.

Ciekawym obiektem, który znalazł się na tej makiecie, jest usytuowany wśród gęstych krzewów model betonowego mostu kolejowego, łączącego brzegi rzeki Lubawki.

Makieta zbudowana została w skali 1:87 i przedstawia letni, sierpniowy dzień w latach sześćdziesiątych XX wieku. Trzy-segmentowy moduł o długości 1726 mm został wykonany jesienią 2013 roku.

Ścianki czołowe makiety umożliwiają połączenie jej z makietami wykonanymi w według wytycznych grupy PMMH0 a także H0e.pl

Twórcą modułu jest Czesław Turko

Opublikowany w H0e