podpis1.png

Leipzig2017 

08.10.2017 r.

Jednodniowy pobyt ekipy filmowej PMM H0 TV na targach Modell-Hobby-Spiel w Lipsku zaowocował powstaniem reportażu z tej części imprezy, która dotyczyła modelarstwa kolejowego. Rzecz jasna nie sposób pokazać wszystkie makiety modelarzy-hobbystów i wyroby firm modelarskich zaprezentowane w tym roku na hali nr 3. Starliśmy się sfilmować te, które spodobały się nam najbardziej. W relacji nie zabrakło, rzecz oczywista, kilku scen naszej - PMM-owej makiety Romana i Tomasza oraz warsztatu Franza - członków naszej Grupy Modelarskiej. Zapraszamy do oglądania.

Małgorzata Lewińska

 luxembourg 2017

08.10.2017 r.

Pamiętacie naszą wyprawę do Luksemburga w 2013 roku?

Minęły 4 lata i znowu otrzymaliśmy zaproszenie od Association des Modélistes Ferroviaires de Luxembourg, czyli Luksemburskiego Związku Modelarzy Kolejowych do zaprezentowania kolejnej PMM-owej makiety na wystawie „Expo Trains 2017”. Będzie to „Karnin Gorzowski”, obecnie nasza „sztandarowa” makieta, która raz po raz wyrusza na podbój Europy. Do Luksemburga pojadą – oczywiście – jej twórcy: Roman i Tomasz oraz Małgorzata i Leszek – jako pomoc techniczna w obsłudze.

Mamy nadzieję, że wyjazd ten będzie równie udany jak cztery lata temu, a oprócz wielu wrażeń przywieziemy też materiał filmowy do reportażu i fotografie do relacji z imprezy.

Leszek Lewiński

czyzowice 2017

08.10.2017 r.

Miło nam poinformować, że w dniach 3-4 listopada br. w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach będziemy prezentowali fragment naszej makiety w wielkości H0. Oprócz makiety normalnotorowej można będzie również pooglądać nasz szlak wąskotorowy. Serdecznie zapraszamy do Czyżowic na ul. Strażacką 8.

Marcin Turko

 miba spezial 10 2017

06.10.2017 r.

Na stronach 66-69 najnowszego wydania czasopisma „MIBA Spezial” (nr 114) ukazał się bogato ilustrowany artykuł pod tytułem „Kleinbahn hinter Putzig”. Jego autorami są nasi modelarze: Franz i Leszek. Opisali oni i zilustrowali nieistniejącą już końcową stację kolejową w Krokowej, która kończyła lokalną linię biegnącą ze Swarzewa. Jest to zachęta do odtworzenia w modelu niewielkiej, urokliwej stacyjki, która może pełnić zarówno funkcję części makiety modułowej, jak i samodzielnej prezentacji w formie makiety demonstracyjnej z tłem i fryzem. Może dla któregoś z polskich modelarzy artykuł ten (zamieszczony za zgodą wydawnictwa w postaci pliku pdf) stanie się inspiracją do wykonania makiety? Polecamy tę lekturę, a dzięki zgodzie wydawcy na publikację, umieszczamy go już teraz w naszej zakładce "Media o nas".

Marcin Turko

 

lipsk 2017

02.10.2017 r.

Członkowie naszej grupy w składzie: Roman i Tomasz oraz gościnnie Andrzej mieli przyjemność uczestnictwa z polską makietą w tegorocznej - już 22 edycji targów Modell Hobby Spiel w Lipsku. Tradycyjnie hala numer 3 została w znacznej części przeznaczona na zaprezentowanie modelarstwa kolejowego. Oprócz makiet małych i dużych, zaprezentowanych w różnych formach, swoje miejsce na hali znalazły liczne stoiska firmowe producentów modeli i akcesoriów. Czytaj dalej...

Tomasz Florczak

miba 10 17

26.09.2017 r.

W najnowszym wydaniu miesięcznika MIBA (numer 10/2017) znalazł się artykuł pod tytułem "Bau des Stationsgebäudes von Cisna-Majdan in H0 - Waldbahn-Bahnhof", w którym opisano budowę obiektów pochodzących z głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Na sześciu stronach znalazł się tekst oraz fotografie ilustrujące kolejne fazy powstawania wiernej repliki budynku stacyjnego. Model ten jest autorskim projektem Marcina, który zauroczony klimatem "bieszczadzkiej ciuchci" postanowił odtworzyć ją w modelu - w wielkości H0e.

Polecamy lekturę październikowego numeru MIBA, a dzięki zgodzie wydawcy na publikację, umieszczamy go już teraz w naszej zakładce "Media o nas".

Leszek Lewiński

karnin

23.09.2017 r.

W dniach od 29 września do 1 października odbędą się dwudzieste drugie targi "Modell Hobby Spiel" w Lipsku. Już nie raz prezentowaliśmy nasze makiety podczas tej imprezy. W bieżącym roku w Lipsku pokazane zostaną dwie prace modelarzy z Grupy PMM H0: Romana i Tomasza - Karnin Gorzowski oraz Franza - Z Franzburga do Friedrichsruhe". Znajdą się one w grupie małych makiet prezentowanych w alejce "Gleis 27".
Będziemy również w Lipsku z naszymi kamerami.
Wszystkim, którzy mają wolny weekend na przełomie września i października polecamy odwiedzenie największych modelarskich targów we wschodniej części Niemiec. Wszak drugiej tego typu imprezy, która byłaby równie blisko naszego kraju - nie ma.

Leszek Lewiński

szczecin

17.08.2017 r.

W dniach 4 - 8 sierpnia 2017 w Szczecinie odbyła się impreza z okazji zakończenia regat Tall Ships Races 2017. Na zaproszenie jednego ze sponsorów i jednocześnie mojego Pracodawcy OT LOGISTISCS S.A. w firmowym namiocie zaprezentowałem swoją makietę kolejowej bocznicy przemysłowej o nazwie Teodorowo. Czytaj dalej.

Janusz Labuda

kwidzyn 1

06.08.2017 r.

Do projektu "Nad dachami Kwidzyna" Leszek przymierzał się kilka lat. Kilkaset zdjęć i filmowych ujęć, stare fotografie ulicy Drzewiarza, mapy z zasobów geodezyjnych oraz wielokrotne oględziny w terenie tego, co pozostało z dawnej kwidzynskiej wąskotorówki - to materiał, który będzie podstawą do wykonania tej trzysegmentowej makiety, przedstawiającej fragment szlaku pomiędzy stacjami Kwidzyn Wąsk. i Mareza. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj

Małgorzata Lewińska

infrator 02 2017

31.07.2017 r.

Infrator to magazyn dla pracowników PKP PLK S.A. Ukazuje się z reguły co miesiąc jako wydawnictwo papierowe oraz elektroniczne, dostępne dla wszystkich pracowników PLK-i przez sieć wewnętrzną tzw. intranet.
Biuro Komunikacji i Promocji tej firmy zainteresowało się hobby swojego pracownika - Leszka Lewińskiego i poprosiło o... wywiad.
Pokłosiem tego jest artykuł pt. "Kolej łączy ludzi", który znalazł się w przedstawianym tutaj numerze Infratora.
Aby oglądać artykuł, kliknij tutaj.

Marcin Turko

 lipsk 2017

25.07.2017 r.

W dniach 29.09 - 01.10.2017 w Lipsku już po raz dwudziesty drugi odbędą się wielkie targi pod nazwą "Modell-Hobby-Spiel". Po raz kolejny na imprezie tej nie zabraknie prac polskich modelarzy kolejowych. Roman i Tomasz - członkowie naszej Grupy PMM H0 - zaprezentują makietę Karnin Gorzowski. Będzie też wiele innych, pięknych makiet z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i z Włoch, znanych nam z innych wystaw, w których uczestniczyliśmy.
O targach tych informuje najnowszy numer miesięcznika MIBA, a my zachęcamy do odwiedzenia hali nr 3 podczas tegorocznych "Modell-Hobby-Spiel", która tradycyjnie, stanie się królestwem modelarstwa kolejowego. Będziemy tam na pewno, a Wy?

Leszek Lewiński

karnin

13.07.2017 r.

Podczas IV Trybunałów Modelarstwa Kolejowego oprócz reportażu z tej imprezy powstał również film o makiecie pod nazwą "Karnin Gorzowski". Autorami tej makiety są Roman i Tomasz - modelarze z naszej Grupy PMM H0. Film ten można już oglądać za pośrednictwem naszego YouTube'owego kanału.

Leszek Lewiński

piotrkow 2017

01.07.2017 r.

W dniach 3 i 4 czerwca 2017 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się IV Międzynarodowe Targi Produktów Modelarstwa Kolejowego i wystawy makiet, noszące nazwę Trybunałów Modelarstwa Kolejowego.
PMM H0 TV - jako oficjalny patron medialny Piotrkowskich Trybunałów Modelarstwa Kolejowego - przygotowała filmowy reportaż z tej imprezy. Zapraszamy do oglądania filmu na naszym kanale.

Leszek Lewiński

bytom 2017

22.06.2017 r.

Prezentacja fragmentu makiety PMM H0 w bytomskim domu kultury jest już za nami. Pomimo tego, że pomieszczenia jakimi dysponuje Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 nie są zbyt duże, to udało się ustawić prawie dwudziestometrowej długości makietę. Czytaj dalej.

Czesław Turko

budowa robert reda

22.06.2017 r.

W dniach od 15 do 18 czerwca 2017 roku, korzystając z przedłużonego weekendu, kontynuowano prace związane z budową nowego, trzysegmentowego modułu makiety. Uczestnikami prac byli Karolina, Leszek, Robert, Patryk oraz Konrad.

Zapraszamy na relację z prac.

Robert Puchalski

 francja 2017

18.06.2017 r.

O przebiegu wystawy makiet kolejowych "Trainsmania", która odbyła się w ostatni kwietniowy weekend we francuskim mieście Lille, informowaliśmy w dniu 7.05.2017r.

W końcu udało się nam ukończyć montaż i opublikować filmowy reportaż opowiadający o tym wydarzeniu. Ilość zarejestrowanego materiału, ale przede wszystkim jakość pokazanych w Lille makiet, spowodowały, że powstała ponad 40 minutowa produkcja. Długa - lecz gorąco zachęcamy do jej oglądnięcia w całości, bo na takie modelarskie prace naprawdę warto popatrzeć.

Leszek Lewiński

 piotrkow 2017

15.06.2017 r.

W dniach 3 i 4 czerwca 2017 r. w Hali Sportowej na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim już po raz czwarty odbyły się  Międzynarodowe Targi Produktów Modelarstwa Kolejowego i Wystawa Makiet, noszące nazwę Trybunałów Modelarstwa Kolejowego. Udział przedstawicieli naszej Grupy Modelarskiej był niejako potrójny, a nawet… poczwórny.

Zapraszamy na pełną relację tutaj.

Leszek Lewiński

 bytom 2017

10.06.2017 r.

Zapraszamy na prezentację kilkunastu segmentów naszej makiety kolejowej, którą będzie można zobaczyć w dniach 24-25 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.
Oczywiście ruch miniaturowych pociągów prowadzony będzie zgodnie z zasadami obowiązującymi na prawdziwej kolei, a prezentowany tabor odzwierciedlał ten, który niegdyś kursował po sieci PKP.

Makieta będzie dostępna dla zwiedzających w sobotę (24 czerwca) w godzinach 9:00 - 18:00 oraz w niedzielę (25 czerwca) od 9:00 do 17:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Leszek Lewiński

lille 2017

07.05.2017 r.

Osiemdziesięciolecie istnienia magazynu Loco-Revue - francuskiego miesięcznika dla modelarzy kolejowych - stało się przyczynkiem do zorganizowania wystawy makiet i modeli pod nazwą "Trainsmania". Na miejsce tego wydarzenia organizatorzy wybrali miasto Lille - i nie był to wybór przypadkowy. Szybkimi pociągami można w ciągu godziny dojechać do Lille z Paryża, Londynu i Brukseli. Hala "Grand Palais" usytuowana jest blisko stacji kolejowej Lille Flandres oraz przy autostradzie - dlatego też każdy, kto chciał oglądnąć dokonania kolejowych hobbystów, mógł bez problemu dotrzeć na wystawę. Czytaj dalej.

Leszek Lewiński

 budowa tla makiety

19.04.2017 r.

Klasyczne segmenty makiety modułowej można w dość łatwy sposób przekształcić w makietę prezentacyjną wyposażoną w tło, fryz maskujący i oświetlenie. W niniejszym artykule opisujemy sposób gwarantujący zaangażowanie możliwie niewielkich środków finansowych i... odrobiny pracy, której - przecież - żaden "rasowy" modelarz się nie boi. Idea mocowania tła i fryzu została pomyślna w ten sposób, aby nie było konieczności ingerowania w konstrukcję segmentu, a przede wszystkim nawiercania w nim otworów, trwałego mocowania dodatkowych elementów itp. Czytaj dalej.

Tomasz Florczak

trainsmania logo

17.04.2017 r.

W dniach 28, 29 i 30 kwietnia 2017 roku, we francuskim mieście Lille odbędzie się wystawa makiet i modeli kolejowych pod nazwą "Trainsmania". Organizatorem tej imprezy jest modelarski miesięcznik Loco-Revue, który w tym roku obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Właśnie ten jubileusz stał się inspiracją dla Redakcji do zorganizowania wielkiej wystawy modelarskiej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Do Lille można w godzinę dotrzeć pociągiem z Paryża, Brukseli i z Londynu. Centrum kongresowe "Grand Palais", gdzie odbędzie się impreza, położone jest w sąsiedztwie dworca kolejowego i w sąsiedztwie autostrady - zatem z dojazdem nikt nie powinien mieć problemu. "Grand Palais" - jak piszą Organizatorzy - to 9000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, która na trzy dni ma się zamienić w królestwo małej kolei.

Podczas ubiegłorocznej wystawy OntraXS! podszedł do nas François Fontana - redaktor naczelny Loco-Revue (tego samego, w którym opisano naszą makietę po wystawie w Sedan) i zapytał, czy nie zechcielibyśmy pokazać wąskotorowej trasy z Lewina do Bożegopola podczas "Trainsmania". Oczywiście nie odmówiliśmy i... już niebawem wyruszamy do Francji.

O przebiegu wystawy z pewnością poinformujemy w relacji, ale już teraz można zapoznać się z listą wystawców i programem całej imprezy.

Leszek Lewiński

lahnstein 2017 2

16.04.2017 r.

Informujemy naszych czytelników, że relację z 15 International Modellbahntage, które odbyło się w niemieckiej miejscowości Lahnstein, wzbogaciliśmy o film. Zapraszamy do oglądania tutaj.

Marcin Turko

radom 2017

08.04.2017 r.

W dniach 31 marca - 2 kwietnia 2017 r. w radomskim Domu Kultury "Idalin" odbyło się spotkanie modelarskie z udziałem grupy PMM H0 i modelarzy z Radomia. Na spotkanie przygotowano makietę przedstawiającą lokalną, polską linię kolejową, osadzoną w realiach przełomu lat 60. i 70. Czytaj dalej...

Krzysztof Jackiewicz

kolejTV logo

27.03.2017 r.

W roku 2013 dla programu "Kolej TV" przygotowany został film instruktażowy o budowie modułowej makiety kolejowej. W siedmiu odcinkach (miało być ich więcej, ale PKP zrezygnowała z produkcji tego programu) Leszek przybliżał tajniki modelarstwa związane z tym tematem.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu widzów naszego kanału telewizyjnego PMM H0 TV opublikowaliśmy ten materiał filmowy - połączony w całość.
Znajdziecie go pod tym adresem.

Marcin Turko

lahnstein 2017

12.03.2017 r.

W dniach 4-5 marca członkowie naszej grupy  Roman i Tomasz oraz Gosia i Leszek uczestniczyli w corocznej międzynarodowej wystawie makiet kolejowych, organizowanej w hali miejskiej w Lahnstein niedaleko Koblencji. To już po raz piąty członkowie naszej Grupy Modelarskiej PMM H0 zostali zaproszeni z makietą przez lokalny klub modelarzy kolejowych na tą prestiżową wystawę pod nazwą Internationale Lahnsteiner Modellbahntage. Czytaj dalej.

Tomasz Florczak

radom 2017

20.02.2017 r.

W dniach 31.03 - 02.04.2017r. będziemy z fragmentem naszej makiety w Radomiu. Prezentacja odbędzie się w Domu Kultury Idalin. Układ składał się będzie ze stacji Zielona, Żwirowni Roszków, posterunku odgałęźnego oraz kilkunastu metrów szlaku - autorstwa naszych członków. Ponadto dołączonych zostanie kilka segmentów makiety zbudowanej przez modelarzy z Radomia.

Marcin Turko

lahnstein 2017 

15.02.2017 r.

Powoli przygotowujemy się do dwóch prezentacji makiet.
Dziś o pierwszej z nich, która odbędzie się w niemieckiej miejscowości Lahnstein, gdzie bywaliśmy już z makietą cztery razy. W tym roku kolejny odcinek makiety PMM H0 zaprezentują Tomek i Romek. Jest to przystanek osobowy Karnin Gorzowski z szlakiem jednotorowym. Makieta ma dość prosty układ torowy, niemniej wykonaniem i detalami doskonale skupia publiczność. Całość w oprawie prezentacyjnej z tłem i oświetleniem wygląda rewelacyjnie.

Marcin Turko

nowe makiety

14.02.2017 r.

Dwaj nowi członkowie naszej grupy modelarskiej - Jakub i Adam - są twórcami makiet kolejowych, będących replikami obiektów istniejących w rzeczywistości. Na kanale PMM H0 TV umieściliśmy filmowy reportaż, który pokazuje stacją handlową Żelistrzewo wykonaną przez Kubę i szlak kolejowy z tunelem w Rydułtowach - odtworzony w skali 1:87 przez Adama. Zapraszamy do oglądania!

Leszek Lewiński

zielen ze sznurka

11.02.2017 r.

Na realistycznej makiecie kolejowej nie może zabraknąć krzewów i zarośli, czyli tak zwanej zieleni średniej.
Czy można w łatwy sposób wykonać własnoręcznie taką roślinność? Oczywiście! Wystarczy tylko popatrzeć jak robi to Tomasz - krakowski modelarz z Grupy Modelarskiej PMM H0. Zapraszamy na film instruktażowy.

Leszek Lewiński

czyzowice warsztaty 2017

08.02.2017 r.

W dniach 3-5 lutego 2017 r. pod dachem Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach odbyły się warsztaty modelarskie zorganizowane przez naszą Grupę Modelarską PMM H0. Było to kolejne już spotkanie ludzi pozytywnie zakręconych, które jak zwykle wspominać będziemy z zachwytem. Relację z tego spotkania zamieściliśmy tutaj.

Dorota i Adam Lukas

trybunaly 2017

29.01.2017 r.

Na IV Trybunałach Modelarstwa Kolejowego, które odbędą się w dniach 3-4 czerwca 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim, jako Grupa Modelarska PMM H0 pokażemy dwie makiety: "Bocznicę fabryczną" Janusza oraz "Karnin Gorzowski i okolice" Tomasza i Romana. Obydwie prace - mimo, że są makietami modułowymi - to "wystąpią" w Piotrkowie niezależnie, w formie tzw. makiet prezentacyjnych.
Oprócz tego jako PMM H0 TV zostaliśmy oficjalnym patronem medialnym tej imprezy. Dlatego też przygotowany został film promujący tę imprezę. Jest on opublikowany na naszym kanale YouTube. Można go zobaczyć tutaj.

Leszek Lewiński

warsztaty

28.01.2017 r.

Zapraszamy na warsztaty modelarskie zorganizowane przez grupę PMM H0, które odbędą się w dniach 4-5 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach ul. Strażacka 8.

Osoby chętne do poznania technik modelarskich, które stosujemy podczas budowy modeli zapraszamy w następujących porach:

Piątek  18.00 - 20.00
Sobota 18.00 - 20.00
Niedziela 12.00-14.00

To oczywiście godziny umowne. Pasjonatów modelarstwa kolejowego zapraszamy bez ograniczeń. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z nami

Marcin Turko

1000000 like

22.01.2017 r.

W dniu dzisiejszym nasz kanał telewizyjny PMM H0 TV (obecny już od kilku lat na serwisie internetowym YouTube) zanotował milionowe wyświetlenie!

Bardzo dziękujemy wszystkim widzom, którzy oglądają nasze produkcje dotyczące modelarstwa kolejowego oraz prawdziwej kolei. Staramy się relacjonować wszystkie wydarzenia związane z naszym kolejowym hobby, w których uczestniczymy. Staramy się również, aby kolejne produkcje filmowe były coraz lepsze i ciekawsze. Ciągle próbujemy uczyć się filmowego rzemiosła od profesjonalistów. Cieszymy się, że możemy na stałe współpracować z dwiema profesjonalnymi prezenterkami i kompozytorem muzyki, a w naszej Grupie Modelarskiej jest wiele osób lubiących pracę z kamerą.

Zapraszamy do subskrybowania kanału PMM H0 TV, który dostępny jest pod tym adresem oraz do oglądania i komentowania naszych dotychczasowych i kolejnych produkcji.

Zespół PMM H0 TV

niemcy 2016

08.01.2017 r.

Chociaż zima w pełni i mamy już rok 2017, to na chwilę wróćmy we wspomnieniach do naszych letnich, PMM-owych wakacji 2016, które - tym razem - spędziliśmy w Niemczech. Ich pierwszym etapem był pobyt w Turyngii. W mieście Ilmenau mieszkają Carola i Franz...czytaj dalej.

Leszek Lewiński

berlin 2016

09.11.2016 r.

W dniach 4-6.11.2016 roku w berlińskim ośrodku FEZ odbyła się 6. Międzynarodowa wystawa modeli kolejowych (6. Internationale Modellbahn Ausstellung). Grupę PMMH0 na wystawie reprezentowała makieta Tomka i Romka przedstawiająca fragment jednotorowego szlaku z przystankiem Karnin Gorzowski. Relacja z tego wydarzenia dostępna jest tutaj.

Marcin Turko

czyzowice 2016

06.11.2016 r.

Czyżowickie spotkania przy makiecie to już chyba tradycja.

Jesteśmy po piątym, jubileuszowym? spotkaniu pod dachem Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach. Podobnie jak w roku ubiegłym, organizatorzy – Bianka i Klaudiusz – czekali na nas z otwartymi ramionami od piątkowego południa. Czytaj dalej...

Marcin Turko

czyzowice 2015

27.10.2016 r.

W dniach 5-6 listopada nasza grupa modelarska będzie prezentowała makietę w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach. Przygotowaliśmy makietę złożoną z dwóch stacji osobowych, bocznicy wojskowej oraz żwirowni. Plan makiety można zobaczyć tutaj. Ruch będzie dobywał się w/g zaplanowanego na to spotkanie rozkładu jazdy. Więcej informacji można zlaeźć na stronie internetowej domu kultury.

Zapraszamy.

Marcin Turko

poznan 2016

27.10.2016 r.

Tegoroczna edycja popularnego wśród modelarzy Salonu "Hobby" w Poznaniu przeszła do historii. Wszystkie ekspozycje związane z modelarstwem kolejowym zgromadzono w hali nr 3. 

Najbardziej rozbudowaną była prezentacja makiety modułowej w skali 1:87, zorganizowana przez modelarzy z Klubu Hazero z Poznania. Pozostałe ekspozycje były wystawiane głównie, jako tzw. makiety prezentacyjne. Taka forma prezentacji coraz śmielej przedostaje się do nas zza zachodniej granicy i - co było widać w tym roku - staje się coraz popularniejsza. Czytaj dalej...

Marcin Turko

Logistyk magazyn kolej artykul

24.10.2016 r.

Logistyk to branżowy magazyn pisany przez pracowników dla pracowników Grupy Kapitałowej OT Logistics - firmy będącej między innymi jednym ze znaczących w kraju operatorów przeładunków w portach morskich. W czasopiśmie tym poruszane są głównie sprawy typowo branżowe, interesujące przede wszystkim pracowników tej wielkiej korporacji, ale znaleźć tam można również informacje na przykład o poza zawodowych zainteresowaniach pracowników tej firmy.

W numerze Nr 3/2016 (5) znalazł się artykuł "Kolej w miniaturze", opisujący hobby Janusza - członka naszej Grupy Modelarskiej, który pracuje właśnie w OT Logistics, w gdyńskim porcie.

O makiecie i modelarskiej twórczości Janusza można przeczytać tutaj

Leszek Lewiński

MIBA Titel Sp110

18.10.2016 r.

Stacje techniczne pełnią ważną funkcję podczas spotkań modelarskich. Ustawia się na nich składy pociągów, które niedługo wyruszą po makietowych szlakach.

W ostanim wydaniu specjalnym czasopisma MIBA Spezial 110 ukazał się mój artykuł, opisujący dwie nowe stacje teczhniczne. Zapraszamy do lektury artykułu, który zamieszczamy tutaj.

Tomasz Florczak

 Rennsteig

19.09.2016 r.

Najwyżej położoną linią kolejową w niemieckiej Turyngii jest trasa z Ilmenau do Rennsteig. Podczas letnich wakacji mieliśmy okazję pojechać tam nowoczesnym autobusem szynowym regionalnej kolei STB. Naszym przewodnikiem i organizatorem całej eskapady był dr Franz Rittig. Zwiedziliśmy stacją w Rennsteig. Wysłuchali ciekawych opowieści o historii tej linii kolejowej, która funkcjonowała niegdyś jako kolej "zębata", gdyż pochylenie niektórych odcinków osiąga aż 60 promili! Mogliśmy nawet popatrzeć na jej przebieg z kabiny maszynisty.

Zapraszamy na filmową podróż "Koleją do Rennsteig".

Leszek Lewiński

 kirsch

06.09.2016 r.

Pamięci Michaela Kirsch'a (1958 - 2016)

Michael Kirsch nie żyje. Po ciężkiej chorobie znany modelarz z Jeny w Turyngii zmarł 30 sierpnia 2016 roku.

Michael Kirsch za moim pośrednictwem należał w jakimś stopniu do grupy PMM H0. Wspólnie uczestniczyliśmy  w poznańskim Salonie Hobby w 2006 roku. Michael wystawił wtedy makietę "Alt Landwitz". Rok później wspólnie z Leszkiem zbudowaliśmy moduł graniczny, za pomocą którego Michael i ja dołączyliśmy swoje stacje: "Alt Landwitz" i "Alt Warnow" do dużej makiety modułowej podczas Salonu Hobby w Poznaniu w 2007 roku. W następnych latach Michael Kirsch zbudował makietę w wielkości N o nazwie "Böhme", makietę H0 nazwaną "Landwitz Hafen" oraz małą makietę kolejki polowej w wielkości H0e. Stworzył również makietę "Mein Kranichfeld" w skali 1:120 oraz "Eltze Hafen" w 1:160. Ostatnim i chyba najładniejszym projektem H0 była stacja "Cursdorf", będąca wierną kopią istniejącej w oryginale kolejki górskiej Oberweissbacher Bergbahn. Mini makieta Michaela w wielkości N, nazwana "Anschluss Wolf" została opisana przeze mnie, a artykuł o niej ukaże się najnowszym wydaniu MIBA (11/2016). Niestety, Michael nie przeczyta już tej publikacji...

Michael Kirsch był bardzo kreatywnym modelarzem, z zawsze interesującymi pomysłami. O swoich niektórych makietach pisał artykuły dla MIBA. Przez wiele lat z sukcesem organizował on wystawę "Gleis 27" oraz "Modelarską kolejową Sofę" podczas jesiennych targów Modell-Hobby-Spiel  w Lipsku. Praktycznie co roku był zapraszany na OnTraxS! do Utrechtu. Co najmniej raz na dwa lata zaskakiwał nas nową makietą H0, TT lub N. Podczas Modell-Hobby-Spiel w Lipsku w 2016 roku ku czci zmarłego, my przyjaciele  Michaela, ustawimy jego makietę oraz fotografię, aby każdy kto zechce mógł na chwilę przy niej stanąć i wspomnieć naszego kolegę. Członkowie Grupy Modelarskiej PMM H0 są zasmuceni śmiercią Michaela Kirscha. Był on z nami związany jako człowiek, przyjaciel i modelarski ekspert.


Dr habil. Franz Rittig

Tłumaczenie: Tomasz Florczak

 HSB2

25.08.2016 r.

Tegoroczne PMM-owe wakacje nazwaliśmy... "Harz'owaniem".

Przez blisko tydzień czternastoosobowa ekipa przebywała w Górach Harzu. Celem wyprawy była oczywiście kolej HSB, czyli Harzer Schmalspur Bahn - niemiecka "tysiączka", na której trasy codziennie wyruszają pociągi prowadzone parowozami oraz spalinowe wagony motorowe.

Ponad 140 kilometrów czynnych linii kolejowych HSB sprawia, że jest tam co oglądać, fotografować i filmować.

Obowiązkowym punktem programu był, rzecz jasna, wjazd pociągiem parowym na górę o nazwie Brocken. To taka niemiecka Gubałówka. Ale nie mniej ciekawe okazały się być linie z Wernigerode przez Drei Annen Hohne do Nordhausen i z Quedlinburga przez Gernrode do Eisfelder Talmühle.

Harcując po Górach Harz zrobiliśmy setki fotografii i zarejestrowali ładnych kilkaset minut filmowych ujęć. Teraz trzeba to wszystko posegregować, uporządkować i złożyć w całość.

Relacje z poszczególnych miejsc będziemy zamieszczali kolejno - w miarę ich powstawania - na naszej stronie Internetowej oraz na YouTube'owym kanale.

Leszek Lewiński

23

06.08.2016 r.

Co prawda wakacje roku 2016 minęły półmetek, ale my proponujemy cofnięcie się o rok, by zobaczyć jak wyglądały nasze, PMM-owe wakacje 2015.
Na YouTube'owym kanale PMM H0 TV pojawił się wreszcie ośmioodcinkowy serial pod takim właśnie tytułem. Tematem tych filmów nie jest tym razem kolej, lecz szczególnie urokliwe miejsca, które udało nam się odwiedzić podczas turystycznych wojaży po Podlasiu, Ziemi Suwalsko-Augustowskiej oraz Warmii i Mazurach.

Jeżeli kogoś interesują nasze kolejowe produkcje z tamtego regionu Polski, to przypominamy, że od blisko roku są one dostępne na naszym kanale telewizyjnym.
Zobaczyć możecie:
- Wigierską Kolej Wąskotorową
- Kolejkę Leśną w Hajnówce
- wyprawę "Szlakiem połamanych semaforów"
- Kolejowe Podlasie
oraz Stację Białowieża Towarowa

Leszek Lewiński

wolsztyn 2016

22.07.2016 r.

Koniec kwietnia to termin, który sprowadza wielu miłośników kolei do Wielkopolski. Od lat w Wolsztynie organizowana jest parada parowozów z udziałem maszyn z Polski oraz z zagranicy. W tym roku, tradycyjnie z aparatemi fotograficznymi, pojawili się Dominik i Berenika. Oprócz samej parady, zarejestrowali trochę ruchu pociągów na szlakach ościenych. Zapraszamy do galerii.

Marcin Turko

oblotka

22.07.2016 r.

Do listy stacji PMMH0 dołączyła kolejna makieta, którą można nazwać stacją techniczną, jednak w bardzo okrojonym wymiarze. Do zapoznania się ze szczegółami zapraszamy tutaj.

Tomasz Florczak

 

trybunaly 2016 1

17.07.2016 r.

III Trybunały Modelarstwa Kolejowego zostały zdokumentowane przez ekipę PMM H0 TV przebywającą w Piotrkowie Trybunalskim. Powstał blisko półgodzinny filmowy reportaż o tym jakże ważnym wydarzeniu dla wszystkich polskich (i chyba nie tylko polskich) modelarzy kolejowych.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji z piotrkowskich Trybunałów Modelarstwa Kolejowego, która dostępna jest na naszym YouTube'owym kanale filmowym pod tym adresem.

Leszek Lewiński

piotrkow 2016

21.06.2016 r.

W dniach 17-19 czerwca byliśmy gośćmi Europejskiego Stowarzyszenia Miłośników Modelarstwa Kolejowego. Impreza, w której braliśmy udział nazywała się Piotrkowskie Trybunały Modelarstwa Kolejowego i była to już jej trzecia edycja. Naszą Grupę Modelarską reprezentowało osiem osób: Małgorzata, Monika, Leszek, Sebastian, Marcin, Krzysztof oraz gościnnie - Kasia i Maciek. Dla publiczności przygotowaliśmy prezentację makiety w wielkości H0 i H0e. Relacja z imprezy dostępna jest tutaj.

Marcin Turko

ramma 2015

08.06.2016 r.

Pamiętacie naszą prezentację we Francji podczas RAMMA  2015? Nasze stoisko z makietą było jednym z większych i ku naszemu zaskoczeniu cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy już zaproszenie na kolejną edycję RAMMA (Rendez-vous d'Automne des Modélistes et Maquettistes en Ardennes), w 2017 roku. Tym czasem prezentujemy krótki materiał filmowy produkcji francuskiej, poświęcony naszej makiecie.

Marcin Turko

miba 6 2016

06.06.2016 r.

W ciągu ostatnich miesięcy ukazał się długo oczekiwany na rynku model lokomotywy spalinowej SP/SU 45 produkcji firmy Piko. Z racji tego, że lokomotywa gościła również na torach naszych zachodnich sąsiadów miesięcznik modelarsko kolejowy MIBA postanowił zaprezentować bliżej niemieckim czytelnikom sylwetkę lokomotywy SP/SU 45 w oryginale jak i w nowym modelu. Napisałem artykuły o oryginale i modelu, a o poprawki w  tłumaczeniu na język niemiecki zadbał nasz klubowy kolega dr. Franz Rittig. Wycinek z tego czasopisma publikujemy tutaj.

Tomasz Florczak

Herbstliche Heimat

04.06.20.16 r.

Dr Franz Rittig - honorowy członek naszej Grupy Modelarskiej - zbudował nową makietę prezentacyjną w wielkości H0. Model ten miał już swoją polską premierę podczas olsztyńskiej wystawy w 2015 roku. W numerze 2/2016 miesięcznika MIBA opublikowany został obszerny artykuł dotyczący tej makiety, którą autor nazwał: "Franzburger Heidebahn".

Zainteresowanych artykułem odsyłamy tutaj.

Leszek Lewiński

sopot 2016

04.06.2016 r.

Dnia 23 kwietnia 2016 roku odwiedziliśmy z kamerą siedzibę Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Odbywało się tam "Spotkanie przy makiecie".
Było to typowo techniczne spotkanie - bez publiczności, po awarii wodociągowej, która spowodowała zalanie pomieszczeń modelarni wraz ze znajdującymi się tam segmentami makiet. Modele odbudowano i należało je sprawdzić i przetestować. Zapraszamy na film.

Leszek Lewiński

zbiersk 2016

01.06.2016 r.

W dniach 20-22 maja 2016 roku pięcioosobowa grupa modelarzy wąskotorowych w składzie: Mateusz Krzykowski z Poznania, Michał Izydorczak z Wrocławia, Sebastian Biernat z Sieradza, Marcin Wojda z Gdyni i Maciej Bulski z Mosiny zaprezentowała swoje prace w Zbiersku. Modelarze ci tworzą makiety i modele polskiego taboru w wielkości H0e. We współpracy z miejscowym Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Kolejowych Przewozów Lokalnych z Kalisza, przy wsparciu miejscowego samorządu zorganizowana została impreza na wąskim torze w skali 1:1 i 1:87.

Małgorzata i Leszek - jako przedstawiciele PMM H0 TV - otrzymali zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu w celu jego... zdokumentowania.

I tak właśnie powstał ten reportaż.

Marcin Turko

fot. Sylwia Wojda

braniewo 2016

10.05.2016 r.

W dniach od 14 do 17 kwietnia 2016 roku w Braniewie odbyło się spotkanie przy makiecie. Zorganizował je (przy wsparciu władz samorządowych miasta i powiatu) Mariusz "Martel" Demkowicz, miejscowy przedsiębiorca, kolejowy hobbysta i modelarz.

W spotkaniu uczestniczyli modelarze z różnych stron Polski. Byli też przedstawiciele naszej Grupy Modelarskiej: Czesław, Dominik i Andrzej. Co prawda nie przygotowali oni relacji z tej imprezy, ale w sobotę w Braniewie udało się zarejestrować trochę materiału filmowego, z którego powstał reportaż i krótki film.

W związku z tym, że nie samą makietą modelarz żyje, Martel zorganizował też nie byle jaką atrakcję kolejową, którą również zarejestrowały kamery PMM H0 TV. Popatrzcie!

Leszek Lewiński

ontraxs2016

20.04.2016 r.

W dniach 11-13 marca 2016 roku, w holenderskim Utrechcie (w tamtejszym Muzeum Kolejnictwa) odbyła się po raz kolejny wystawa makiet kolejowych pod nazwą OntraXS!
Przygotowaliśmy już relację filmową z tego wydarzenia.

Zapraszamy na nasz kanał Youtube

Leszek Lewiński

warsztaty TT

09.04.2016 r.

W dniu 9 kwietnia 2016 roku grupa modelarzy zrzeszona w Pomorskim Towarzystwie Miłośników Kolei Żelaznych, która buduje makiety w wielkości TT, zorganizowała w Gdyni krótkie, jednodniowe warsztaty modelarskie. Salę użyczył Zakład Linii Kolejowych PKP PLK S.A. Czytaj dalej...

ontraxs 2016

17.03.2016 r.

W dniach 11-13 marca 2016 roku, w holenderskim Utrechcie (w tamtejszym Muzeum Kolejnictwa) odbyła się po raz kolejny wystawa makiet kolejowych pod nazwą OntraXS! Organizatorzy tej imprezy wyszukują w całej Europie i zapraszają do Utrechtu trzydzieści - ich zdaniem najlepszych - makiet kolejowych. Podczas trzech dni można było oglądać prace znanych mistrzów modelarstwa z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii i Holandii. Czytaj dalej...

Monika Marszał

Lahnstein2016

06.03.2016 r.

W dniu dzisiejszym na naszym kanale filmowym PMM H0 TV został opublikowany film będący reportażem z 14. Międzynarodowej Wystawy Makiet Kolejowych w Lahnstein koło Koblencji.
Uczestniczyliśmy w tej imprezie, jako wystawcy, o czym przeczytac można w relacji przygotowanej przez Leszka. Dopełnieniem tego opisu jest film pokazujący większość zaprezentowanych w Lahnstein makiet.
Zapraszamy do jego oglądania.

Marcin Turko

cisna

03.03.2016 r.

Zakończyłem prace przy modelu budynku stacji Cisna-Majdan.

Po wielu próbach udało mi się osiągnąć zadowalający efekt eternitu, którym oryginał był kiedyś pokryty. Teraz czas na lokomotywownię, która jest największym obiektem na tej stacji.

Pełna relacja znajduje się tutaj.

Marcin Turko

image

25.02.2016  r.

OntraXS! to wystawa, która co roku na początku marca odbywa się w Utrechcie, w Narodowym Muzeum Kolejnictwa Holandii. Organizatorzy zapraszają do udziału około trzydziestu europejskich wystawców, prezentujących tematyczne, z reguły niewielkie, makiety kolejowe.

W tym roku, wśród tej elitarnej grupy znajdzie się również makieta PMM H0. Do Utrechtu ze swoją pracą "Z Lewina Leskiego do Bożegopola Mazurskiego" wybiera się stała obsługa tej makiety: Leszek z Małgorzatą oraz Sebastian z Moniką. Opublikowano już listę wszystkich wystawców. 

Przypomnieć należy, że dla Leszka jest to drugi występ na tej jakże prestiżowej imprezie. Poprzednio prezentował on niewielki fragment Lewina. Teraz polska makieta będzie należała do grupy makiet największych

Informacje o OntraXS! 2016 można znaleźć na stronie Internetowej Muzeum

Marcin Turko

reda 2016

22.02.2016 r.

W dniach 19-21 lutego odbyły się w Redzie „Warsztaty modelarskie” zorganizowane przez Małgorzatę i Leszka. Uczestnicy spotkania otrzymali do dyspozycji jedną z sal lekcyjnych Zespołu Szkół nr 1 w Redzie. Oprócz członków grupy PMM H0 w wspólnym warsztatowaniu aktywny udział wzięli też goście spoza grupy. Czytaj dalej...

Tomasz Florczak

lahnstein 2016

19.02.2016 r.

Już po raz czwarty uczestniczyliśmy w wystawie makiet, która co roku organizowana jest w Lahnstein koło Koblencji przez miejscowy klub modelarzy kolejowych.

Dzięki przychylności Prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mogliśmy przetransportować makietę wraz z jej czteroosobową obsługą z Gdyni do Lahnstein i z powrotem służbowym samochodem VW T5 z wielkimi reklamami kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj" naklejonymi na skrzynię ładunkową. Czytaj dalej...

Leszek Lewiński

cisna

02.02.2016 r.

Po krótkiej przerwie ponownie ruszyły prace przy budowie modelu budynku stacji Cisna-Majdan. Pojawiła się stolarka okienna i drzwiowa, a także wyposażenie pomieszczeń zgodnie z realiami lat 70-tych. Więcej przeczytacie tutaj.

Marcin Turko

rusinowo

24.01.2016 r.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace nad montażem napędów do rozjazdów i wykolejnic. Na stacji Rusinowo znalazło się 5 kompletów urządzeń przestawczych do zwrotnic rozjazdów produkcji firmy Weinert (nr kat. 7219) oraz 2 komplety wykolejnic - również firmy Weinert (nr kat. 7233) . Wszystkie te urządzenia zostały połączone z napędami elektrycznymi, wykonanymi z siłowników od samochodowych zamków centralnych. Czytaj relację...

Sebastian Marszał