podpis1.png
miba spezial 10 2017

Na stronach 66-69 najnowszego wydania czasopisma „MIBA Spezial” (nr 114) ukazał się bogato ilustrowany artykuł pod tytułem „Kleinbahn hinter Putzig”. Jego autorami są nasi modelarze: Franz i Leszek. Opisali oni i zilustrowali nieistniejącą już końcową stację kolejową w Krokowej, która kończyła lokalną linię biegnącą ze Swarzewa. Jest to zachęta do odtworzenia w modelu niewielkiej, urokliwej stacyjki, która może pełnić zarówno funkcję części makiety modułowej, jak i samodzielnej prezentacji w formie makiety demonstracyjnej z tłem i fryzem. Może dla któregoś z polskich modelarzy artykuł ten stanie się inspiracją do wykonania makiety?

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

miba 10 17

W najnowszym wydaniu miesięcznika MIBA (numer 10/2017) znalazł się artykuł pod tytułem "Bau des Stationsgebäudes von Cisna-Majdan in H0 - Waldbahn-Bahnhof", w którym opisano budowę obiektów pochodzących z głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Na sześciu stronach znalazł się tekst oraz fotografie ilustrujące kolejne fazy powstawania wiernej repliki budynku stacyjnego. Model ten jest autorskim projektem Marcina, który zauroczony klimatem "bieszczadzkiej ciuchci" postanowił odtworzyć ją w modelu - w wielkości H0e.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

infrator 02 2017 Infrator to magazyn dla pracowników PKP PLK S.A. Ukazuje się z reguły co miesiąc jako wydawnictwo papierowe oraz elektroniczne, dostępne dla wszystkich pracowników PLK-i przez sieć wewnętrzną tzw. intranet.
Biuro Komunikacji i Promocji tej firmy zainteresowało się hobby swojego pracownika - Leszka Lewińskiego i poprosiło o... wywiad.
Pokłosiem tego jest artykuł pt. "Kolej łączy ludzi", który znalazł się w przedstawianym tutaj numerze Infratora.
Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.
 Logistyk magazyn kolej artykul

Logistyk to branżowy magazyn pisany przez pracowników dla pracowników Grupy Kapitałowej OT Logistics - firmy będącej między innymi jednym ze znaczących w kraju operatorów przeładunków w portach morskich. W czasopiśmie tym poruszane są głównie sprawy typowo branżowe, interesujące przede wszystkim pracowników tej wielkiej korporacji, ale znaleźć tam można również informacje na przykład o poza zawodowych zainteresowaniach pracowników tej firmy.

W numerze Nr 3/2016 (5) znalazł się artykuł "Kolej w miniaturze", opisujący hobby Janusza - członka naszej Grupy Modelarskiej, który pracuje właśnie w OT Logistics, w gdyńskim porcie.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie. 

MIBA Titel Sp110

Stacje techniczne pełnią ważną funkcję podczas spotkań modelarskich. Ustawia się na nich składy pociągów, które niedługo wyruszą po makietowych szlakach. Można tu "obrócić" parowóz. Ze względu na brak infrastruktury typu latarnie, drzewa itp. ustawianie taboru jest bezpieczne. Stacja techniczna powinna również być przyjazna do transportu i przechowywania, przede wszystkim zabierać mało miejsca. Artykuł w specjalnym wydaniu miesięcznika MIBA opisuje dwie, stworzone ostatnio stacje techniczne. Stację "Gorzów", którą można nazwać typową stacją techniczną oraz stację "Oblotka", która spełnia trochę inne zadanie. Ze względu na swoją budowę umożliwia podłączenie do jednego lub dwóch końców makiety. Może na niej być przeprowadzana operacja "oblatywania" składu przez lokomotywę lub mijania się dwóch pociągów. Po więcej szczegółów zapraszamy do materiału.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

 
miba 6 2016

W ciągu ostatnich miesięcy okazał się długo oczekiwany na rynku model lokomotywy spalinowej SP/SU 45 produkcji firmy Piko. Z racji tego, że lokomotywa gościła również na torach naszych zachodnich sąsiadów miesięcznik modelarsko kolejowy MIBA postanowił zaprezentować bliżej niemieckim czytelnikom sylwetkę lokomotywy SP/SU 45 w oryginale jak i w nowym modelu. Artykuły o oryginale i modelu napisał nasz klubowy kolega Tomasz Florczak. O poprawki w  tłumaczeniu na język niemiecki zadbał również nasz klubowy kolega dr. Franz Rittig.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

Herbstliche Heimat

Dr Franz Rittig - honorowy członek naszej Grupy Modelarskiej - zbudował nową makietę prezentacyjną w wielkości H0. Model ten miał już swoją polską premierę podczas olsztyńskiej wystawy w 2015 roku. W numerze 2/2016 miesięcznika MIBA opublikowany został obszerny artykuł dotyczący tej makiety, którą autor nazwał: "Franzburger Heidebahn".

Są to dwa osobne segmenty typu skrzynkowego, mieszczące małe stacyjki połączone "niewidzialnym" szlakiem. Jedna nazywa się Friedrichsruhe, druga - Franzburg. Pierwsza osadzona jest w realiach lokalnej kolei z Turyngii (Landu, w którym obecnie mieszka Franz), zaś druga przedstawia krajobraz i zabudowania typowe dla Meklemburgii - rodzinnej krainy modelarza. Na tej części makiety znalazła się nawet kopia rodzinnego domu Franza.

Tę piękną makietę będzie można znowu niebawem zobaczyć w Polsce, gdyż dr. Franza Rittiga zaprosili organizatorzy III Piotrkowskich Trybunałów Modelarstwa Kolejowego do zaprezentowania jej na tej imprezie.

Pomimo tego, że artykuł w MIBA napisany został w języku niemieckim, to warto tam zaglądnąć nawet, jeśli nie zna się tego języka, gdyż rysunki i fotografie wykonane są w... "języku" absolutnie uniwersalnym.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

kollektivanzeige 2016

Po raz czwarty zostaliśmy zaproszeni do pokazania naszych makiet na międzynarodowej wystawie makiet, która już od 14 lat, co roku odbywa się w Lahnstein koło Koblencji.
Miejscowa gazeta informując o tej imprezie napisała również o nas i o naszej prezentacji, zamieszczając fotografię segmentów Sebastiana wykonaną kiedyś przez Marcina.
Do Lahnstein Organizatorzy zapraszają około 30 wystawców z makietami, przeważnie z Niemiec, Francji, Holandii, Belgii, Luksemburga, Szwajcarii i z Wielkiej Brytanii. Od kilku lat w tym gronie jest również polska makieta spod znaku PMM H0. Dla nas to wielka nobilitacja, która powoduje, że ponad 1000 kilometrowy dystans dzielący nasz kraj od niemieckiej Koblencji pokonujemy zawsze chętnie i z niecierpliwością czekamy na... kolejną edycję Lahnsteiner Modellbahntage.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

 Loco Revue PMM H0

Loco Revue to francuski magazyn założony w 1937 roku przez Jean'a-Edmond'a Fournereau, należący do grupy LR Presse, która zajmuje się tematyką modelarstwa kolejowego. Jest to najstarszy miesięcznik we Francji poświęcony miniaturowej kolei. Zwykle każdy numer zawiera 100 stron w formacie A4.

Yann Baude - Naczelny Redaktor Loco Revue - odwiedził wystawę RAMMA 2015. Bardzo zainteresowała go nasza prezentacja pod nazwą: "Z Zielonej do Lewina Leskiego - lokalna linia kolejowa w Polsce na przełomie lat 60/70 XX wieku". Na naszym stoisku wystawienniczym Pan Yann spędził dobre kilka godzin. Oglądał, fotografował i pytał o polską kolej z tamtych lat (na szczęście w języku angielskim, bo po francusku byłoby nam trudno się porozumieć). Nie sądziliśmy wtedy, że owocem jego wizyty u przybyszy z dalekiego kraju (byliśmy pierwszymi i jak dotąd jedynymi modelarzami z Polski uczestniczącymi w RAMMA) będzie obszerny artykuł o Polskiej Makiecie Modułowej H0, "okraszony" doskonałymi fotografiami. Jeszcze bardziej zaskoczyło nas to, że temat ten stał się główną atrakcją 821 numeru magazynu Loco Revue z grudnia 2015 roku.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

 84 85 Leipzig PR 1

O dwudziestej, jubileuszowej edycji targów Modell-Hobby-Spiel, odbywających się co roku na terenach Leipzinger Messe poinformował czytelników miesięcznik modelarski Miba, wydawany przez VBG u naszych zachodnich sąsiadów. W związku z tym, że na lipskich targach modelarstwo kolejowe stanowi bardzo ważną część oferty, to Miba zachęca wszystkich miłośników miniaturowej kolei do odwiedzenia hali nr 3, dedykowanej głównie tej dziedzinie modelarstwa. Obok stoisk wystawienniczych producentów modeli kolejowych zawsze prezentowane są prace modelarzy-hobbystów. W roku 2015 po raz kolejny obecna będzie również makieta z Polski. Nasza Grupa Modelarska zaprezentuje makietę pod nazwą "Z Lewina Leskiego do Bożegopola Mazurskiego", o czym informuje miesięcznik, zamieszczając także fotografię fragmentu wąskotorowej linii kolejowej wykonanej przez Sebastiana.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

tartak Tak o naszej wystawie mówiło Radio Olsztyn:

1. Do Olsztyna przyjechali mistrzowie modelarstwa kolejowego. Swoje prace prezentują w Tartaku Raphaelsohnów w Parku Centralnym. Zobaczyć można m.in. stację Lewin Leski, szlak wąskotorowy i przystanek Bożepole Mazurskie w skali 1:87, niemiecką fabrykę z bocznicą kolejową oraz
działający tartak w skali 1:10. Na wystawie był także reporter Radia Olsztyn. Słuchaj nagrania

2. Materiał o wystawie wyemitowany został także w niedzielnej audycji Radia Olsztyn pt. "Dziecinada". Marek Lewiński rozmawiał z naprawdę bystrymi, najmłodszymi gośćmi Tartaku Raphaelsohnów. Słuchaj nagrania

3. Strona internetowa
eisenbahn kurier 1 

Gdy w marcu 2015 roku po raz drugi uczestniczyliśmy w targach Faszination Modellbahn, odbywających się w Sinsheim, prezentując makietę pod nazwą "Z Lewina Leskiego do Bożegopola Mazurskiego", naszym stoiskiem zainteresował się fotograf ze znanego niemieckiego miesięcznika dla kolejowych hobbystów - Eisenbahn Kurier. Kilkugodzinna sesja zdjęciowa zaowocowała artykułem, który ukazał się w numerze 5/2015 tego czasopisma. Tekst (w języku polskim) został przygotowany przez twórców makiety: Sebastiana i Leszka. Tłumaczenia dokonał - niezastąpiony w promocji dokonań Grupy Modelarskiej PMM H0 w Niemczech - dr Franz Rittig.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

2015 3 Digitalle Modellbahn artykul

Podczas prezentacji naszej PMM-owej makiety na targach Faszination Modellbahn w Sinsheim redakcja niemieckiego pisma Digitale Modellbahn zainteresowała się zastosowanym przez nas systemem sterowania. Chodziło przede wszystkim o bezprzewodowe manetki, za pomocą których maszyniści prowadzili pociągi na makiecie. Jacek przygotował na ten temat stosowny tekst (w języku angielskim, który został przetłumaczony przez Franza na język niemiecki). Redakcja uzupełniła go o fotografie i plan makiety prezentowanej w Sinsheim.

I w ten oto sposób powstał artykuł o naszej grupie, naszej prezentacji i o stosowanych przez nas urządzeniach sterowania. Wydrukowano go w numerze 3/2015 magazynu Digitale Modellbahn.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

 messen utrecht sinsheim 1

Niemiecki miesięcznik dla modelarzy kolejowych o nazwie Miba jest patronem medialnym targów modelarstwa kolejowego, które od kilku lat odbywają się w marcu w Sinsheim. W przededniu tego wydarzenia, w numerze 3/2015 tego miesięcznika wydrukowany został artykuł zachęcający do odwiedzenia Faszination Modellbahn - bo taką nazwę nosi impreza w Sinheim oraz słynnego OntraXS!, który dokładnie w tym samym czasie ma miejsce w Utrechcie. Jedna z zamieszczonych tam fotografii pokazuje fragment naszej PMM-owej makiety, która zostanie zaprezentowana w Sinsheim. Redakcja Miba przedstawia ją jako jedną z prac, które warto oglądnąć podczas Faszination Modellbahn 2015.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

 
teleexpres

Leszek Lewiński, członek Grupy Modelarskiej PMM H0 miał swój modelarski debiut również w Teleexpresie na antenie programu pierwszego Telewizji Polskiej. Program był emitowany 17 wrzesnia 2014 roku.

Zainteresowanych oglądaniem wycinka programu odsyłamy tutaj.

Peterswalder Kleinbahnpostille 7

Obok znanych, wysoko nakładowych czasopism modelarskich wydawanych w Niemczech, na rynku naszych zachodnich sąsiadów funkcjonują również lokalne wydawnictwa hobbystyczne poświęcone modelarstwu kolejowemu. Jednym z nich jest miesięcznik "Petrswalder Kleinbahnpostille". We wrześniowym numerze tego pisma z 2014 roku ukazał się artykuł na temat makiety "Z Lewina Leskiego do Bożegopola Mazurskiego". Makieta ta została dostrzeżona przez redaktora miesięcznika, sfotografowana i opisana jako... mistrzowski przykład modelarstwa kolejowego.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

luxemburg Eisenbahn-Romantik jest chyba najbardziej znanym wydawnictwem filmowo-telewizyjnym o tematyce kolejowej. Podczas wystawy Expo Trains 2013, która odbyła się w Luksemburgu, Grupa Modelarska PMM H0 prezentowała fragment swojej makiety. Prezentacja zyskała uznanie ekipy ER i tak powstał film Bernharda Foos, który przedstawiamy na naszym kanale.
 artykul eszelon 1

Eisenbahn Journal to chyba najpopularniejszy wśród niemieckojęzycznych modelarzy kolejowych miesięcznik dedykowany tej grupie hobbystów. W sierpniowym numerze z 2013 roku na jego łamach ukazał się artykuł Tomasza Florczaka, członka Grupy Modelarskiej PMM H0, w którym autor prezentuje wykonany przez siebie model pociągu-eszelonu do transportu wojska. Na zamieszczonych fotografiach widać nie tylko wspaniały tabor Tomka, ale także model trzy przęsłowego mostu kratownicowego wykonanego z kartonu przez Piotrka Loskę (PMM H0), fragment szlaku i bocznicy wojskowej autorstwa Czesława Turko (PMM H0) oraz stacji Szadek - zbudowanej przez Michała Góreckiego z Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

 artykul miba 2014 1

Podczas wystawy Expo-Trains, która odbyła się w listopadzie 2013 roku w Luksemburgu, Grupa Modelarska PMM H0 zaprezentowała makietę polskiej kolei wąskotorowej z przełomu lat 60/70 XX wieku. Praca ta została dostrzeżona zarówno przez ekipę filmową z programu Eisenbahn Romantik jak i przez fotografa z miesięcznika modelarskiego Miba. W marcowym numerze tego periodyku z 2014 roku ukazał się artykuł poświęcony makiecie "Z Lewina Leskiego do Bożegopola Mazurskiego". Tekst przygotował dr Franz Rittig - honorowy członek PMM H0 i jednocześnie etatowy redaktor Miba.

Aby oglądać artykuł, kliknij w zdjęcie.

kolejtv Fragment świątecznego programu Kolej TV.
Rozmowa z Leszkiem Lewińskim o modelarstwie kolejowym, świątecznych kartkach i kolejowych hobbystach. Oglądaj tutaj
trojmiasto tv

W roku 2012 telewizja Trójmiasto.tv zrealizowała reportaż o kolejowym hobby gdyńskiego kolejarza.
Informując o tym materiale filmowym napisano: Robotnicy ładują węgiel, żona zawiadowcy pieli grządki, a po torach jeżdżą parowozy ciągnąc wagony. Zobacz postacie, pojazdy i budynki na siedmiometrowej makiecie kolejowej. Gdyński kolejarz Leszek Lewiński pracuje nad nią od osiemnastu lat.

Oglądaj tutaj

dortmund

Polska Makieta Modułowa H0 otrzymała zaproszenie do przygotowania prezentacji pod nazwą „Polska kolej nocą”. Organizatorzy zbudowali specjalne stoisko - pomieszczenie pomalowane wewnątrz na czarno, w którym ustawione zostały stacje Lewin Leski i Zielona, połączone jednotorowym szlakiem. Obsługiwali je Małgorzata, Czesław, Marcin i Leszek. Publiczność mogła oglądać tę ekspozycję przez otwory w formie okien wykonane w czołowej ściance stoiska. Odbyło się też wiele sesji fotograficznych.

Magazyn Digitale Modellbahn wspomina o tym tutaj.

lewin ontraxs Przedstawiamy fragment programu Eisenbahn-Romantik poświęconego wystawie makiet kolejowych pod nazwą OntraXS!, która odbyła się w marcu 2011 roku w Utrechcie.
Jedną z 30 makiet kolejowych zaproszonych do udziału w tej prestiżowej wystawie był Lewin Leski. Hagen von Ortloff - gospodarz tego programu - przeprowadził wywiad z twórcą polskiej makiety. I w ten oto sposób PMM H0 trafiło do telewizji SWR, do programu Eisenbahn-Romantik.
Program ten znalazł się na dwupłytowym albumie DVD wydanym przez Verlag Bahn Group pod nazwą: OntraXS - Europe's Most Beautiful Model Railroad Show (nr 6436) Oglądaj tutaj