podpis1.png

Budowa makiety przystanku osobowego Teodorowo

Sobota, 22 marca 2014 r. była pracowitym dniem dla Janusza i Leszka. Na puckim warsztacie stanęły segmenty przystanku osobowego Teodorowo z bocznicą zakładu przemysłowego. Przynajmniej dwa segmenty tej nowopowstającej makiety powinny być już znane wielu modelarzom i miłośnikom modelarstwa, gdyż prezentowane były jako modele konkursowe na Mistrzostwach Polski Modeli Kolejowych w Poznaniu w latach 2012 i 2013. Pozostałe „skrzynki” są jeszcze w stanie surowym, choć już przejezdnym.

Przyszła, zatem, pora na ustawienie i uruchomienie napędów rozjazdowych oraz na przygotowanie połączeń elektrycznych. Właśnie te prace wykonywane były przez niemal cały sobotni dzień. W ruch poszły dwa Proxxony, szczypce, śrubokręty, pęsety i inne narzędzia rodem z dentystycznego gabinetu.

Podpatrując z boku działania Janusza i Leszka „zdjęłam” kilka ujęć. Dodać należy, że Ela – tradycyjnie – uraczyła wszystkich wspaniałym obiadem i podwieczorkiem, co dla niektórych oznaczało, iż niezbędny był pomiar cukru we krwi...

Tekst i video - Małgorzata Lewińska

 


Sobota, 31 maja 2014 r. Ciąg dalszy prac w Teodorowie.
Teodorowo - tak Janusz nazwał swój przystanek osobowy z bocznicą do zakładu przemysłowego. Weekend 31 maja/1 czerwca spędziliśmy przy wykonaniu instalacji elektrycznej na tym 5-segmentowym module. Było sporo "kablowania", lutowania i ... sprawdzania. Podłączone zostało oświetlenie, polaryzacja krzyżownic rozjazdów i ich sterowanie. Gdy z Januszem lutowaliśmy kolejne przewody pod makietą, Sebastian sprawnie uwinął się z pulpitem. Zatem Teodorowo stało się modułem przejezdnym, sterowalnym i oświetlonym. Teraz Janusza czeka mozolne zmaganie się z zielenią, budynkami i innymi obiektami, które znajdą się ma makiecie. przypomnieć należy, że dwa segmenty Teodorowa są już wykonane "na gotowo" i zostały docenione przez jury podczas Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych zdobywając nagrody. Będziemy dopingowali działania Janusza, gdyż premiera makiety przewidziana jest podczas październikowego Salonu Modelarstwa Hobby 2014 w Poznaniu.
tekst - Leszek Lewiński

foto - Monika Marszał


18-19 października 2014r.

Ostatnie przygotowania przed debiutem makiety pod nazwą: "Przystanek osobowy Teodorowo z bocznicą do zakładu przemysłowego", autorstwa Janusza i Grzegorza miały miejsce w dniach 17 i 18 października 2014 w świetlicy gdyńskiego Zakładu Linii Kolejowych. Już za niecały tydzień pracę tę będzie można oglądać na poznańskim Salonie Modelarstwa Hobby. Zostanie ona włączona w PMM-ową nitkę wspólnej, wielkiej makiety kolejowej w wielkości H0.
Po raz pierwszy wszystkie segmenty tego modułu zostały połączone w całość. Nie obyło się bez kilku usterek, które - z pomocą Leszka - zostały ujawnione i zdiagnozowane w sobotę, a w niedzielę - sprawnie usunięte. Makieta będzie wymagała jeszcze wielu prac wykończeniowych, ale Janusz i Grzegorz postanowili pokazać swoje nowe dzieło już teraz, w takim stadium, do jakiego udało im się doprowadzić to przedsięwzięcie. Przed spakowaniem makiety i przygotowaniem jej oraz niezbędnego osprzętu do załadunku i transportu przeprowadzono próby przejezdności. Wypadły pomyślnie. Wiadomym jest, że prace manewrowe na bocznicy będą wykonywane parowozem tendrzakiem serii... Ale, po co o tym pisać. Lepiej zaprosić wszystkich miłośników miniaturowej kolei w dniach 25-26.10.2014 do Poznania, gdzie będzie można zobaczyć tę i inne makiety PMM H0 oraz prace wielu klubów i grup modelarskich.
Do zobaczenia na Salonie Modelarstwa Hobby!

tekst - Leszek Lewiński

foto - Grzegorz Labuda


16 kwietnia 2015r.

Nadal trwa budowa segmentu przejściowego 250/500, jako uzupełnienia Teodorowa. Jak widać na zdjęciach Urząd Morski wytrwale montuje latarnię morską. Jest to odwzorowanie latarni JASTARNIA. Na odciętym, bocznym torze wody Zatoki Puckiej powoli zalewają poniemiecką zaporę z parowozów, pochodzącą z 1945 roku

tekst - Janusz Labuda

foto - Janusz Labuda

Media