podpis1.png

Budowa stacji technicznej PMM H0

Prawie rok temu Dominik zbudował (a właściwie: polecił zbudować) czterosegmentowy moduł pod małą, czterotorową stację techniczną. "Surowe" segmenty przyjechały do Gdyni. Jakoś nie bardzo mogliśmy się zmobilizować do dokończenia tej budowy, tłumacząc to głównie przygotowaniami do Expo-Trains w Luksemburgu. Teraz, gdy nie było już wymówki na dalsze odkładanie prac, a stacja techniczna stała się niezbędnym elementem makiety, którą zamierzamy zaprezentować w marcu na targach w Sinsheim, prace ruszyły. Weekend 25-26 stycznia poświęciliśmy na wykonanie przesuwnic (a może przestawnic?) umieszczonych na skrajnych segmentach. Pracując w dwuosobowej ekipie (Sebastian i Leszek) udało się zainstalować i uruchomić mechanizmy przestawcze oraz na dwóch segmentach ułożyć modelowe tory. W najbliższych dniach segmenty te zostaną uzbrojone w
"elektrykę", a po powrocie z poznańskich warsztatów zamierzamy zorganizować kolejną sesję warsztatową w Gdyni, aby ułożyć tory na pozostałych segmentach. Spotkanie to rozszerzymy o prace przy segmentach Janusza, gdyż bardzo zależy nam wszystkim, aby ta nowa, nie prezentowana jeszcze makieta z Pucka, stała się elementem "nitki" PMM H0 na październikowych targach "Salon Modelarstwa HOBBY", które - tradycyjnie - odbędą się w Poznaniu.

tekst i foto - Monika Marszał i Małgorzata Lewińska

Zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami lutowy weekend (14-16.02.2014) poświęciliśmy pracom przy naszej nowej stacji technicznej. Co prawda nie w Gdyni, lecz w Redzie spędziliśmy ładne kilka godzin układając tory na
następnych dwóch segmentach i wykonując instalację elektryczną. Dokładnie tak, jak poprzednio, dwuosobowa ekipa (Sebastian + Leszek) praktycznie doprowadziła ten moduł do przejezdności. Gdyby nie kilka drobiazgów, które pozostały do wykonania: osadzenie 2 gniazd XLR i jednej pary "bananów", pomalowanie boków i umieszczenie na nich rzepów do taśmy mocującej płótno oraz polutowanie kabli łączących można by powiedzieć, że mała stacja techniczna PMM H0 jest gotowa. Ale, jak widać na załączonych do relacji fotografiach, jest już bliżej niż dalej..."Odpuściliśmy" sobie prace przy segmentach Janusza (za jego zgodą, a nawet aprobatą), gdyż chce on jeszcze chwilę popracować nad makietą w domu, a dopiero wówczas weźmiemy się wspólnie za elektrykę. Za to nie odpuściliśmy sobie wieczornego wyjazdu do Pucka, bo nie można było zrezygnować z pyszności, które przygotowała Ela podejmując nas kolacją!
Do wyjazdu do Sinsheim zostały właściwie dwa tygodnie, więc już teraz zapowiada się, że kolejny weekend będzie pracowity, gdyż szczegóły zawsze zabierają najwięcej czasu.

tekst - Leszek Lewiński

foto - Monika Marszał

Piątkowy wieczór (21 lutego) i sobota (22.02.2014) były ostatnimi dniami spędzonymi przy budowie nowej, małej stacji technicznej. Uzupełnione zostały brakujące elementy instalacji elektrycznej i wykonana osłona (ukrywająca tę stację przed wzrokiem publiczności). Na koniec przeprowadzono próby funkcjonalno-użytkowe. W związku z tym, że wypadły one pomyślnie, to stacja techniczna została złożona w położenie transportowe i przygotowana do użycia czeka na swój debiut, który będzie miał miejsce już niebawem, podczas targów w Sinsheim. Fotografie pokazują przebieg ostatnich prac i moduł przygotowany do transportu.

tekst - Leszek Lewiński